Acil servise başdönmesi ile başvuran hastalarda periferik ve santral vertigo ayrımında nötrofil/lenfosit oranın tanısal değeri
Diagnostic value of neutrophil / lymphocite ratio in the difference of peripheral and power plant vertigo in patients administrating with emergency service
  1. Tez No: 621331
  2. Yazar: İSKENDER SERTBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Vertigo acil servise sık başvuru sebeblerinden biri olup acil servis hekimi tarafından alınan öykü ve yapılan fizik muayene ile kolaylıkla periferik nedenlere yönelinebilir. Mortalitesi ve morbiditesi yüksek olan santral nedenler arasında ayırıcı tanıya gidilmesi olası komplikasyonlar sebebi ile gerekmektedir. Hekimlere ayırıcı tanıda yardımcı olabilmek için bugüne kadar birçok çalışma yapılmıştır. Bizim çalışmamızda da acil servise baş dönmesi ile başvuran hastalarda periferik ve santral vertigo ayrımında nötrofil lenfosit oranının (NLO) tanısal değerinin olup olmadığı araştırıldı. Çalışmaya 1 Ocak 2017 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasındaki iki yıllık süre içerisinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp polikliniğine primer olarak baş dönmesi şikayetleri ile başvuran hastalar alındı. Vertigo atağı ile gelmiş olan hastaların retrospektif olarak taranması sonucunda 260 hasta çalışma kriterlerine uygun olarak çalışmaya dahil edildi. Öykü ve fizik muayeneyle birlikte santral görüntüleme sonucunda periferik ve santral vertigo ayırcı tanısına gidildi. Bu hastalardan laboratuvar tetkikleri geriye dönük olarak karşılaştırıldı ve nötrofil lenfosit oranları ayırıcı tanıda kullanılmak üzere kaydedildi. Çalışma kapsamına alınan hastaların %41,9'u (n=109) erkek, %58,1'i (n=151) kadın olup yaş ortalaması 63,48±17,61 idi.
Özet (Çeviri)
Vertigo is one of the most common causes of emergency admission and can be easily directed to peripheral causes by history and physical examination taken by the emergency department physician. Differential diagnosis between central causes with high mortality and morbidity is necessary because of possible complications. Many studies have been conducted to assist physicians in differential diagnosis. In our study, the diagnostic value of neutrophil lymphocyte ratio (NLR) was differentiated between peripheral and central vertigo in patients presenting with dizziness in the emergency department. Patients admitted to the Emergency Medicine Outpatient Clinic of Karadeniz Technical University with the complaints of dizziness between January 1, 2017 and December 31, 2018 were included in the study. As a result of retrospective screening of patients with vertigo attack, 260 patients were included in the study according to the study criteria. With history and physical examination, peripheral and central vertigo separators were diagnosed by central imaging. Laboratory investigations of these patients were retrospectively compared and neutrophil lymphocyte ratios were recorded for differential diagnosis. Of the patients included in the study, 41.9% (n = 109) were male, 58.1% (n = 151) were female, and the mean age was 63.48 ± 17.61.