Serum hyalüronidaz düzeylerinin prostat kanseri ve benign prostat hiperplazisinde diyagnostik önemi
Diagnostic significance of serum hyaluronidase levels inprostate cancer and benign prostatic hyperplasia
- Tez No: 621335
- Danışmanlar: UZMAN ELMAS ÖĞÜŞ, DOÇ. DR. DOĞAN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Üroloji, Biochemistry, Urology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmada amacımız serum hyalüronidaz (HYAL) düzeylerinin prostat kanserini (PK) benign durumlardan ayırt edebilme gücünü araştırmak ve PSA ile karşılaştırmak, serum HYAL aktivitesi (HYALa) ölçüm yönteminin klinik ve analitik performansını değerlendirmek, HYAL aktivite ve kütle ölçümlerinin klinik performansını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız yeni tanı alan, yaş dağılımı eşit 37 PK, 72 benign prostat hiperplazisi (BPH) ve 53 kronik prostatit (KrP) hastası ile 49 sağlıklı kontrol hastasını içermektedir. PK dışındaki kanserler, karaciğer hastalığı, romatolojik hastalıklar, kollajen doku hastalığı ve dermatolojik rahatsızlıklar dışlandı. Sonuçta 33 PK, 63 BPH, 45 KrP hastası ve 30 kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. PK'nin prognostik parametrelerle ilişkisi 37 PK hasta verisinden yapıldı. Serum HYALa ölçümünde Morgan-Elson kolorimetrik tayin yöntemi kullanıldı. Serum HYAL konsantrasyonu (HYALc) ELISA yöntemi ile tayin edildi. Klinik performansın değerlendirilmesinde biyopsi sonuçları esas alınarak ROC analizi yapıldı ve optimum kesim değerleri hesaplandı. Bu kesim değerlerine göre HYALa, HYALc ve PSA düzeylerinin duyarlılık ve özgüllükleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the ability of serum hyaluronidase (HYAL) levels to distinguish prostate cancer (PC) from benign conditions. Materials and Methods: Our study included age-matched 37 newly diagnosed PC, 72 benign prostatic hyperplasia (BPH), 53 chronic prostatitis (CrP) patients according to biopsy results and 49 healthy control patients. Other cancers, liver disease, rheumatologic diseases, collagen tissue disease and dermatological disorders that could increase serum HYAL levels were excluded. Finally, 33 PC, 63 BPH, 45 CrP patients and 30 control groups were included in the study. The relationship of PC with prognostic parameters was obtained from 37 PC patient data. Morgan-Elson colorimetric method was used to measure serum HYAL activity (HYALa). Serum HYAL concentration (HYALc) was determined by an ELISA method. ROC analysis was performed based on biopsy results and optimum cut-off values were calculated. Sensitivity and specificity of HYALa, HYALc and PSA levels were determined according to these cut-off values.