Sanayi işletmelerinde maliyet analizi
  1. Tez No: 62134
  2. Yazar: KEMAL ALTUNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
in ÖZET Bu çalışmada, ekonominin önemli bir unsuru olan ve kişilerin ihtiyaçlarım karşılayan işletmeler tanıtılacaktır. İşletmelerin tanımı, amaçlan, işlevleri ve hukuki yapılarının neler olduğu açıklanacaktır. İşletmeler, bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulur, örgütlenir ve faaliyetlerini devam ettirirler. Üretimlerini pazarlamak suretiyle de kendilerini finanse ederek süreklilik kazanırlar. Sanayi işletmeleri, çeşitli girdileri kullanarak mamul ya da hizmet üretirler. Sanayi işletmesinin hangi üretim faktöründen ne ölçüde değer kullanacağını, önceden belirleyecekleri girdi bileşim oranı ortaya koyar. Ürettikleri mamul ya da hizmetlerin maliyetlerini maliyet muhasebesinden yararlanarak hesaplayabilirler. Mal veya hizmet üretmek amacıyla kurulan sanayi işletmelerinin kullandıkları üretim faktörleri kısaca açıklandı. İşletmelerin üretim giderleri sabit, değişken ve karışık giderlerden oluşur. Sabit giderlerinin payının fazla olması işletmelerin daha çabuk ve esnek karar vermelerini güçleştirir. Sanayi işletmelerinde üretim giderleri direkt ilk madde ve malzeme, direkt işçilik ve genel üretim giderlerinden oluşur. Direkt ilk madde ve malzeme giderlerinin temini ve üretime girmesi konusunda önemli sorunlar vardır. Bu sorunların giderilmesi konusunda değişik yöntemler açıklanmaya çalışılacaktır. İşletmelerin işçilik maliyetleri konusunda önemli olan faktörler ortaya konacaktır. Genel üretim giderlerinin nelerden oluştuğu açıklanacaktır. Sanayi işletmelerinde maliyetler, maliyet muhasebesi ve organizasyonu son derece önemlidir. İşletme yöneticilerinin doğru karar verebilmeleri, kendilerine sunulan muhasebe bilgileri ve raporları ile olanaklıdır. Bu nedenle sanayi işletmelerinde maliyetlerin doğru ve güvenilir olması için, maliyet muhasebesinin iyi bir biçimde organize edilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the establishments which are one of the essential elements of the economy and which meet the needs of the individuals have been introduced. The description, goals, functions and juridicial structures of the establishments have been explained. The establishments are founded of individua organized and keep on their activites in order to meet the needs of individuals. Industrial establishments produce either goods or services by using several inputs. The pre-determined combination ratio puts forward how much of a production factor the establishment will use. The establishments are able to calculate the cost of their goods by making use the cost accountancy. The production factors used by industrial establishments which are to produce either goods or services have been briefed. The production expenses of the establishments consist of constant, veriable and mixed expenses. Having a high ratio of constant exspense makes it difficult for the establishment to have quick and flexible decisions. The production expenses in industrial establishments consist of directly the first item and material, direct workmanship and general production espenses. There are major problems in the supply and the entrance to the production of direct first item and material. In solving this problem, several methods have been put forward. The leading factors related to the cost of workman ship of the establishments have been introduced. It was explained what consist the general production expenses. Costs, cost accountancy and organization are considerably important for industrial establishments. The possibility of the establishmen managers reaching the precise decisions is directy related to the accounting data and reports submitted to them. For that reason, the costs in industrial establishments should be accurate and reliable. In industrial establishments, cost accountancy should be well-organized.