Sanayi işletmelerinde kalite maliyetlerinin analizi ve muhasebeleştirilmesi
In the industrial enterprises quality costs analysis and accounting
  1. Tez No: 74445
  2. Yazar: NURCAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Sanayi işletmelerinde üretimden önce, üretim aşamasında ve üretimden sonra ortaya çıkan maliyetlerden birisi kalite maliyetleridir. Kalite maliyetleri; ürünün üretiminde oluşabilecek hataların önceden önlenmesi, kalite güvencesinin sağlanması, tasarımda belirtilen özelliklere uygunluğunun ve tüketici ihtiyaçlarına cevap verebilmesinin planlı bir şekilde incelemesi ve kullanımda oluşan sorunların giderilmesi sırasında ki değer kullanımlarından oluşur. İşletmelerin özelliklerine göre farklı olabileceği gibi kalite maliyetleri genel olarak önleme maliyetleri, ölçme ve değerlendirme maliyetleri, iç ve dış başarısızlık maliyetleri olarak gruplandırılabilir. Kalite maliyetlerinin düzenli olarak raporlanması, analiz edilmesi ve muhasebeleştirilmesi gerekmektedir. Kalite maliyetlerine uygun ölçütler seçilerek kalite maliyet indeksleri belirlenebilir. Kalite maliyet indekslerinden yararlanılarak kalite maliyet raporları oluşturulabilir. Kalite maliyetlerinin analizi, kalite maliyet raporlarındaki veriler kullanılarak çeşitli analiz tekniklerinden birine göre yapılabilir. Kalite maliyetleri Tekdüzen hesap çerçevesine uygun olarak geliştirilebilecek bir hesap planı yardımıyla muhasebeleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the industrial enterprises, the quality cost represents one of the important costs emerging before the production, during the prodution and after the production. The quality costs aim at the following purposes; preventing by advance the Mures emergini from the production, providing the quality assurance, analysing in detail of the application of the specifications mentionned in the project and of the supplying possibility of the costumer needs, resulting of the problems emerging in the process. According to the specialization of the enterprise, as the quality costs could be different, they could be in general formed in seations as prevention costs, appraisal costs, internal failure and external failure costs. It is necessary that the quality costs must be reported, analysed and bookkept. The appropriate measures can be chosen according the quality costs and the index of the quality costs can be spacified. The quality cost reports can be rrealised by profiting from the index of the quality costs. The analyse of the quality costs can be done by using the data in the quality cost reports according to one of the analysing teehnics. In the quality costs can be bookkept by the account plan which is done in the can formity of monotonaus account.