Yeni tasarlanmış doğum kıyafetinin vajinal doğumyapan kadınlarda doğum konforu, doğum algısı ve ilkemzirmeye ilişkin sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of new designed birth clothes concerning results of childbirth comfort, perception of birth and first breastfeeding in women during vaginal birth
  1. Tez No: 621371
  2. Yazar: BÜŞRA GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, yeni tasarlanmış doğum kıyafetinin vajinal doğum yapan gebelerin doğum algısı, doğum konforu ve doğum salonunda ilk emzirmeye etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmış paralel randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Doğum Ünitesinde vajinal doğum yapan 154 kadın (77 deney, 77 kontrol) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Gebe Bilgi Formu, Anne-Bebek Gözlem Formu, Doğum Konforu Ölçeği (DKÖ), ve Annenin Doğum Algısı Ölçeği (ADAÖ) ile toplanmıştır. Araştırmanın uygulamasında doğum sırasında, kontrol grubundaki kadınlara hastanede kullanılmakta olan doğum önlüğü, deney grubundaki kadınlara yeni tasarlanmış doğum kıyafeti giydirilmiştir. Verilerin analizinde ortalama±standart sapma, medyan (minimum-maksimum), sayı, yüzde, Mann Whiney U testi, Ki-kare testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a paralel randomized controlled experimental study designed to evaluate the effects of newly designed birth clothes on the perception of birth, birth comfort and first breastfeeding of pregnant women who give vaginal birth.The sample of the study consisted of 154 women (77 experiments, 77 controls) giving vaginal births in Afyonkarahisar State Hospital Birth Unit. The data of the study were collected by the Pregnant Information Form, the Child birth Comfort Questionnaire (CCQ), the Perception of Birth Scale (POBS), Mother-Baby Observation Form. Inthepractice of the study, during the delivery, the women in the control group were derssed in a maternity gown used in the hospital, and the women in the experimental group were dressed in a newly designed birth clothes.In the analysis of the data, mean ± Standard deviation, median (minimum-maximum), number, percentage, Mann Whiney U test, Chi-square test and multiple linear regression analysis were used.In the study, 46.8% of pregnant women are between 25-34 years old, 61% of primary school graduates, 83.1% are house wives, 55.8% are multipar ous and 62.3% of pregnant women stated her economical status as moderate.