Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Nöroloji kliniğine 2014-2019 yıllarında başvuran psödotümör serebri hastalarının demografik verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of demographical data of pseudotumor cerebri patients who applied Erciyes University Faculty of Medicine Pediatric Neurology Clinic in 2014-2019
  1. Tez No: 621372
  2. Yazar: BURCU DALDABAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş-Amaç: Psödotümörserebri sendromu (PSS) ya da bilinen diğer adıyla idiopatikintrakranial hipertansiyon sendromu (İİHS), beyin omurilik sıvı (BOS) bileşimi normal, intrakranial yer kaplayıcı lezyon, enfeksiyon, ya da hidrosefali olmadan, kafa içi basınç artışı (KİBA) ile karakterize ve abducens felci dışında lokalize nörolojik defisite yol açmayan bir hastalıktır. İntrakranial basınç artışına bağlı baş ağrısı, çift görme, görme kaybı, pulsatiltinnitus gibi semptomlar gelişebilir Bu çalışmanın amacı, 2014-2019 yılları içerisinde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Nöroloji kliniğinde takip edilen PSS olguların demografik verilerinin ve tedavi etkinliklerinin değerlendirilmesidir. Materyal-Metod: Çalışma için Erciyes Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul onayı (96681246/12.06.2019) alındı. 2014-2019 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Nöroloji Bilim Dalı polikliniğine başvuran, başvuru muayenesinde bilateralpapil ödem saptanan ya da saptanmayan hastalarda, etyolojiye yönelik yapılan LP sonucu BOS açılış basıncı 25 cm/H2O'dan yüksek olarak değerlendirilen 18 yaş altı çocuk hastalar dahil edilmiştir. Hasta verileri hastane arşivinden elde edilen dosyaların retrospektif olarak taranmasıyla elde edilmiştir. Tartışma-Sonuçlar: Literatürle uyumlu olarak olgularımız içerisinde en fazla izlenen semptom baş ağrısı idi. Erişkinlerde kadın cinsiyet risk faktörüdür. Pediatrik popülasyonda prepubertal dönemde kız erkek sayısı eşitken pubertal dönemde kız hastalarda daha sık izlenir. Özkale ve ark. yaptığı çalışmada ise prepubertal ve pubertal dönemde kız hasta sayısı fazla iken, çalışmamızda prepubertal dönemde erkek hasta, pubertal dönemde ise kız hastaların sayısı daha fazla idi. Çalışmamızda prepubertal dönemde obezite izlenmemiş olup bütün obez hastalar pubertal dönemdeydi. Bu durum yaşla birlikte obeziteye artan eğilim ile ilişkilendirilmiştir. Literatürle uyumlu şekilde çalışmamızda prepubertal dönemde postpubertal döneme göre obezite oranı daha düşüktü. Vitamin D eksikliği bazı çalışmalarda etiyolojik faktör, bazı çalışmalarda ise eşlik eden bulgu olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızdaki hastalarda rikets, hipofosfatemi ya da hipokalsemi gözlenmediği, bu nedenle hastaların yaklaşık %66'sında görülmesine karşın Vitamin D eksikliği ya da düşüklüğünün hastalarda neden değil, eşlik eden bulgu olduğu düşünüldü. BOS basınçlarına bakıldığında yalnızca SVT ile birlikte olan anlamlı yükselme izlendi. Vitamin D düşüklüğü ya da obezite ile ilişkili BOS basıncı yüksekliğine rastlanmadı. Asetazolamid literaür dozundan daha düşük düzeyde uygulanmasına rağmen medikal tedavi yanıtı yeterliydi. Olgularımızın hiçbirinde cerrahi tedaviye ihtiyaç olmadı ve kalıcı görme sorunu yaşanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Pseudotumor cerebri syndrome (PCS) or idiopathic intracranial hypertension (IIH) is a disease with elevated intracranial pressure, without any intracranial pathology such as intracranial mass, infection or hydrocephalus. Due to elevated intracranial pressure, symptoms could be seen such as headache, diplopia, visual loss and pulsatile tinnitus. The aim of this study is to evaluate the demographic data and treatment activities of PSS patients who were followed up in Erciyes University Medical Faculty Pediatrics Neurology Clinic between 2014-2019. Method: Patients were included the study who had applied to the Erciyes University Faculty of Medicine Pediatric Neurology Department between 2014-2019, with or without bilateral papillary edema at the time of admission and whose CSF opening pressure was higher than 25 cm / H2O and under 18 years of age. Patient data were obtained by scanning the files from the hospital archive retrospectively. Discussion–Conclusion: In accordance with the literature, the most frequently observed symptom in our cases was headache. Female sex is a risk factor in adults. In the pediatric population, PSS is observed more frequently in girls in the pubertal period.while the number of girls and boys is equal in the prepubertal period, İn Özkale at all.'s study, the number of female patients was higher in the prepubertal and pubertal period, while the number of male patients was higher in the prepubertal period and the female patients in the pubertal period in our study. In our study, obesity was not observed in the prepubertal period and all patients with obesity, were in the pubertal period. This has been associated with an increasing tendency to obesity with age. In accordance with the literature, the rate of obesity was lower in the prepubertal period compared to the post pubertal period in our study. Vitamin D deficiency is accepted as an etiological factor in some studies and accompanying finding in somes tudies. Because of rickets, hypophosphatemia or hypocalcemia were not observed in ourcases, the vitamin deficiency or lowness wasn't the cause but it was the accompanying finding in patients despite being seen in approximately 66% of the patients. Statically significant CSF pressure elevation is only about SVT. There wasn't any correlation with Vitamin D deficiency or obesity. Although lower acetazolamide dose was administered than the literature dose, the medical treatment response was sufficient. In none of our cases, surgical treatment was needed and there was no permanent visual loss.