Kahramanmaraş ilinde halka açık parklardaki spor aletlerini kullanan kişilerin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of health literacy levels of persons using sport instruments in public parks in kahramanmaraş
- Tez No: 621381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırma Kahramanmaraş ili merkez ilçelerindeki halka açık parklardaki spor aletlerini kullanan 18 yaş ve üzeri bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla kesitsel tipte yapıldı. Veriler 219 kişiden Kişisel Bilgi Formu ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı- 32 ölçeği ile toplandı. İstatistik anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin %55,7'si kadın, %44,3'ü erkektir ve yaş ortalaması 41,86 ± 12,17 yıldır. Araştırmaya katılan bireylerin sağlık okuryazarlığı 32,29 (Min=5,73-Max=50,00) indeks puanı ile sorunlu-sınırlı düzeyde bulundu. Bireylerin %32,5'i yetersiz, %20,5'i sorunlu-sınırda, %30,1'i yeterli ve %16,9'u mükemmel sağlık okuryazarlığı düzeyinde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The research was done in a cross-sectional type to determine the health literacy levels of individuals aged 18 and over who use sports equipment in public parks in the Central Districts of Kahramanmaraş province. The data was collected from 219 people on a personal data form and Turkey Health Literacy - 32 scale. The statistical significance level was set at 0.05. 55,7% of the participants were female and 44.3% were male and the average age was 41.86 ± 12.17 years. The health literacy of the individuals involved in the study was found to be problematic-limited, with an index score of 32.29 (Min=5.73-Max=50,00). Of the individuals, 32,5% were found to be inadequate, 20,5% to be problematic-borderline, 30.1% to be adequate and 16.9% to be in excellent health literacy.