Bir devlet hastanesinde çalışan hemşirelerin hastane içi kritik hasta nakilleri ile ilgili bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and practices of nurses working in A state hospital on inter-hospital transfer of critically ill patient
- Tez No: 621382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kliniklerde yatan hastalar için beklenmedik olarak gelişen ya da hastalığın seyrine göre değişen durumlar (tetkik vb) sonucu hastane içi hasta nakillere ihtiyaç duyulmaktadır. Nakil işlemini gerçekleştirecek ekip üyeleri arasında en aktif rol oynayan hemşirelerin bilgi ve deneyimleri hasta güvenliği ve başarılı nakil işlemi için önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenlerle çalışma bir devlet hastanesinde çalışan hemşirelerin hastane içi kritik hasta nakilleri ile ilgili bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu çalışmada hemşirelerin hastane içi kritik hasta nakilleri ile ilgili bilgi ve uygulamaları değerlendirilmiştir. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”“Hastane İçi Kritik Hasta Nakil Gözlem Formu”, ve“Hastane İçi Kritik Hasta Nakilleri Bilgi Düzeyi Belirleme Anketi”kullanılarak elde edilmiştir. Kastamonu Devlet Hastanesinde çalışan 330 hemşire evreni oluşturmuştur. Evreni bilinen örneklem formülüne göre örneklem büyüklüğü, %98 güven aralığında %2 hata payı 208 hemşire olarak hesaplandı. Bilgilendirilmiş onamı alınan 208 hemşire örneklemi ile çalışma tamamlanmıştır. Ayrıca hastane içi kritik hasta nakilleri için 30 adet gözlem yapılmıştır. Katılımcıların %80.3'ü kadındır. Katılımcıların çoğu 30-41 (% 49.5) yaş aralığında yer almaktadır. Katılımcıların çoğu lisans eğitim düzeyinde (%60.6) yer almaktadır. Hastane İçi Kritik Hasta Nakilleri Bilgi Düzeyi Belirleme Anketi katılımcılarının bilgi düzeyleri iyi düzeydedir (%74.5). Bununla birlikte katılımcılar içerisinde bilgi seviyesi çok düşük düzeyde olan hiç kimse yoktur. Sosyo demografik özelliklerin bilgi düzeyleri ile anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Inter-hospital transfers are required as a result of unexpected situations for hospitalized patients in clinics or changing conditions depending on the course of the disease (examination, etc.). The knowledge and experience of nurses, who play the most active role among the team members that will perform the transfer process, has great importance for patient safety and successful transfer. For this reason, in this study, it is aimed to assess the knowledge and practices of nurses working in a state hospital about inter-hospital transfer of critically ill patients. In this descriptive study, the knowledge and practices of nurses on the transfer of critically ill patients were tried to be determined without interfering with the environment and the process. Research data were obtained by using“Personal Information Form”,“Observation Form”, and“Knowledge Level Determination Questionnaire on Inter-hospital Transfer of Critically Ill Patient”. The population of the study consisted of 308 nurses working in Kastamonu State Hospital. The sample size was calculated as 206 nurses with 98% confidence interval and 2% error margin according to the known sample formula. The questionnaire was applied to all nurses based on volunteering and the study was conducted on 208 nurse samples. In addition, 30 observations on inter-hospital critically ill patient transfer process were performed in parallel with the data gathering from the questionnaire 80.3% of the participants were female. The most of the participants were in 30-41 (49.5%) age range. When the education level variable was analyzed, most of the participants (60.6%) were at undergraduate education level. Most of the participants' knowledge about the critically ill patient transfer process was at good level (74.5%). On the other hand, there was no participant with a very low level of knowledge on critically ill patient transfer process. As a result of observations during the critical patient transfer process, it was seen that there were problems in practice. As a result, in inter-hospital transfer of critically ill patient, nurses' level of knowledge was found to be at good level, however the observation of the application was found to be at moderate level. Keywords : Nursery, Critically Ill Patient Transfer, Critical Care