Hemşirelerin duygusal emek davranışının örgütsel ve mesleki bağlılığına etkisi
The effect of nurses' emotional labor behavior on organizational and professional commitment
  1. Tez No: 778083
  2. Yazar: FİDAN TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışma, hemşirelerin duygusal emek davranışlarını belirleyerek etkileyen kişisel ve mesleki özellikleri ortaya koymak ve duygusal emek davranışının örgütsel ve mesleki bağlılık ile ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma evrenini, Türkiye'de çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Katılımcılar özel hastane, kamu hastanesi ve üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerden oluşmaktadır. Veriler çevirim içi anket ile Ekim 2021-Mart 2022 tarihleri arasında, kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Gönüllü katılımda bulunan 440 hemşire çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veri toplamada“Kişisel Bilgi Formu (KBF)”,“Örgütsel Bağlılık Anketi (ÖBA)”,“Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği (HMBÖ)”ve“Hemşirelerin Duygusal Emek Davranışı Ölçeği (HDEDÖ)”kullanılmıştır. Araştırmayı gerçekleştirebilmek için etik kurul onayı ve katılımcılardan bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alındı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, ölçümlerin karşılaştırılması için parametrik testler ve ilişki arayıcı analizler kullanıldı. Çalışmaya katılan hemşirelerin %57,5'i 26-35 yaş aralığında, %73,9'u kadın ve %59,3'ü lisans mezunudur. Hemşirelerin % 57,5'inin devlet hastanesinde ve % 48,6'sının acil ve ameliyathanede çalıştıkları görülmüştür. Bu çalışmada,“hemşirelerin duygusal emek davranışı ölçeği”toplam boyut puan ortalaması 3,97±0,51 olarak hesaplandı. Alt boyutlar incelendiğinde ortalamanın üstünde puan ortalamasına sahip oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a descriptive and relationship-seeking design in order to determine the emotional labor levels of nurses and to show the relationship between the affecting personal and professional factors and their organizational and professional commitment levels. The research population consists of nurses aged 18 and over working in Turkey. Participants consist of employees working in private hospitals, public hospitals and university hospitals. Data were collected by online survey between October 2021 and March 2022 by snowball sampling method. 440 nurses who participated voluntarily constitute the sample of the study.“Personal Information Form”,“Organizational Commitment Questionnaire”,“Nursing Professional Commitment Scale”and“Nurses' Emotional Labor Behavior Scale”were used to collect data. Ethics committee approval and informed consent form were obtained from the participants in order to carry out the study. Descriptive statistical methods were used to evaluate the data, parametric tests and correlational analyzes were used to compare the measurements. 57.5% of the nurses participating in the study were between the ages of 26-35, 73.9% were women and 59.3% were undergraduates. It was observed that 57.5% of the nurses worked in the state hospital and 48.6% in the emergency and operating rooms. In this study, the total mean score of“nurses' emotional labor behavior scale”was calculated as 3.97±0.51. When the sub-dimensions were examined, it was determined that they had an average score above the average.