The relationship between the head movement in sagittal plane and the upper extremity function in children with spastic cerebral palsy
Spastik serebral palsili çocuklarda sagital düzlemdeki baş hareketi ile üst ekstremite fonksiyonları arasındaki ilişkisi
  1. Tez No: 621383
  2. Yazar: EZGİ KOYUNCU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 933
Özet
Serebral palsi tanısı almış çocuklarda başın sagital düzlemdeki hareketi ile üst ekstiremite fonksiyonelliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya yaşları 3 ile 12 arasında bulunan ve kaba motor fonksiyon sınıflandırma sistemine göre Seviye 1 ile Seviye 3 arasında olan 32 spastik serebral palsili çocuk katılmıştır. Çocukların demografik özellikleri (cinsiyet, doğum tarihi, boy, kilo, sağlık problemleri) ailelerinden gelen bilgilerle kayıt altına alınmıştır. Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (TCMS) ile gövde kontrolü ve Üst Ekstremite Becerilerinin Kalitesi Testi (QUEST) ile ekstremite fonksiyonlarının kalitesi değerlendirilmiştir. Başın sagital düzlemdeki hareketi ise Coach Eye's mobil uygulamasıyla ölçülmüştür. Bu değerlendirmelere ek olarak, çocuğun kaba motor fonksiyon seviyesi Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (GMFCS) ile sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the relationship between head movement in sagittal plane and quality of upper extremities in children with spastic CP. The 32 spastic CP children aged from 3 to 12 years in the I-III level according to the Gross Motor Functional Classification System (GMFCS) were included in the study. The demographic features of children (gender, birth date, body height, body weight, health problems) were recorded as per the informations had been provided by respective parents of the children. Trunk control was evaluated with Trunk Control Measurement Scale (TCMS), quality of upper extremities functions were evaluated with Quality of Upper Extremity Skills Test (QUEST), and head movement in sagittal plane was observed with Coach Eye's application. Moreover, gross motor functions were classified according to Gross Motor Function Classification System (GMFCS).