Aksiyel spondiloartropatili hastalarda galectin-3 düzeyinin hastalık aktivitesi ile ilişkisi
  1. Tez No: 621387
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU METİN ÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı aksiyel spondiloartropatili (Aksiyel SpA) hastalarda hastalık aktivasyonu belirlenmesi için kullanılan C-Reaktif Protein (CRP) ve eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) birçok faktörden etkilenmesisonucukarışıklığa yol açmaktadır bu nedenle yeni bir biyobelirteç olabileceğini düşündüğümüz galectin-3 düzeyinin hastalık aktivitesi ile ilişkisinin araştırılmasıdır.Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ve romatoloji polikliniklerinde takip edilmekte olan ve rutin kontrolleri için başvuran 18-65 yaş arası ASAS 2009' a göre taranan hastalardan Aksiyel SpA tanısı almış 162hasta ve hastane çalışanlarından 18-65 yaş arası 100 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hasta ve kontrollerin yaş, cinsiyet, eşlik eden ek hastalıklar ve demografik verileri sorgulandı. Hasta grubunda ek olarak klinik olarak hastalık şiddetinin belirlenmesi amacıyla mSASSS, BASDAİ, BASFİ, ASDAS-CRP, ASDAS-ESH, ESH, CRP düzeyleri kayıt altına alınarak, hastalık süresi, kullandıkları ilaçlar sorgulandı.Galectin-3 inflamatuar hücrelerde sinyal yolaklarını bloke ederek veya hafifleterek anti-inflamatuar olaylarda görev almaktadır. Hasta grubunun Galectin-3 düzeyi ortalama 15.14±3.97 iken; sağlıklı grubun Galectin-3 düzeyi 9.74±4.52 olarak hesaplandı. Galectin-3 düzeyi açısından hasta grup ile sağlıklı gönüllüler arasında istatistiksel olarak yüksek anlamlı fark saptandı (p0.05) Bu çalışmanın sonuçlarından galectin-3' ün aksiyel spondiloartropatili hastalarda hastalık aktivitesine paralel potansiyel yeni bir biyobelirteç olabileceği sonucuna varılabilir. Ancak bu konuyla ilgili daha ileri çalışmalara ihtiyaç mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the association betweenthe disease activity and galectin-3 level which we think might be a new biomarker, because erythrocyte sedimentation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP) which were used to determine the disease activation in axialspondyloarthropathy (SpA) patients, may be affected by many factors.162 patients that were diagnosed as Axial SpA amongst the patients between the age of 18-65 who were scanned according to ASAS 2009 and being followed-up in Physical Medicine and Rehabilitation and Rheumatology outpatient clinic and referred for routine controls, and 100 healthy volunteers from the hospital staff between 18-65 years old were included.Age, gender, comorbid diseases and demographical datas of the patients and controls were examined. Additionally, mSASSS, BASDAI, BASFI, ASDAS-CRP, ASDAS-ESR, ESR, CRP levels were recorded and period of the disease and drug utilization were examined to determine the clinical severity of the disease in patients group,Galectin-3 participates in anti-inflammatory events by blocking or easing signal pathways in inflammatory cells.While the Galectin-3 level of the patient group was 15.14± 3.97 on average; Galectin-3 level of the healthy group was calculated as 9.74± 4.52. In terms of Galectin-3 level, a statistically significant difference was found between the patient group and healthy volunteers (p0.05). From the results of this study, it can be concluded that Galectin-3 may be a potential new biomarker parallel to disease activity in patients with axial spondyloarthropathy . However,further studies are needed on this subject.