Ailevi Akdeniz ateşi hastalığında obezitenin subklinik inflamasyona etkisi
The effect of obesity on subclinic inflamation in familialmediterranean fever disease
  1. Tez No: 621388
  2. Yazar: EMİNE AŞCI CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş-Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), ataklar halinde seyreden, interlökin-1 (IL-1) aracılı inflamasyonun yol açtığı otoinflamatuar bir hastalıktır. Ataksız dönemde hastalar genellikle yakınmasızdır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar AAA hastalarında, hastalık şiddeti ile ilişkili olarak subklinik inflamasyonun olabileceği ve bu durumun amiloidoz için risk oluşturabileceğini belirtmektedir. Atak esnasında eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), Creaktif protein (CRP), serum amilod A (SAA), lökositoz gibi akut faz göstergelerinde artış saptandığı bilinmektedir. Ataksız dönemlerde ise bu parametreler normale gelir. Ataksız dönemde yüksek saptanan SAA, CRP subklinik inflmasyonun bir göstergesi olabilir. Obezite, toplumda sık rastlanan ve subklinik inflamasyona yol açtığı bilinen bir durumdur. Yağ dokusu arttıkça insülin duyarlılığı azalır ve makrofaj üretimi ve tümör nekrozis faktör (TNF) sekresyonununda artış olur. Bu çalışmada AAA hastalığında obezitenin subklinik inflamasyon üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Nisan 2016'dan itibaren Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji polkliniğine başvuran, 16-70 yaş arası AAA hastalarının dosyaları retrospektif olarak incelendi. En az 1 aydır atak geçirmemiş olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Başka bir romatolojik hastalığı olanlar, malignite, enfeksiyon hastalığı, kalp yetmezliği olanlar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların vücut kitle indeksi (VKİ) ( kilo (kg)/boyun karesi (m) ) hesaplanarak sonuca göre; az kilolu, normal kilolu, fazla kilolu ve obez olarak sınıflandırılıp, dosyalarından elde edilen ESH, CRP, SAA, nötrofil lenfosit oranı ve trombosit lenfosit oranı kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışma kohortumuzda düşük kilolu hasta oranı %6.6, normal kilolu hasta oranı %52.3, fazla kilolu hasta oranı %25.3, obez hasta oranı ise %15.8 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autoinflammatory disease, characterized by attacks, caused by interleukin-1 mediated inflammation. Patients are generally free of complaints during an attack-free period. Recent studies indicate that subclinical inflammation may be associated with disease severity in patients and this may create a risk for amyloidosis. It is known that there is an increase in acute phase indicators such as erythrocyte sedimentation rate (ESH), C-reactive protein (CRP), serum amyloid A (SAA), leukocytosis during attack. In non-attack periods, these parameters become normal. SAA and CRP which was found to be high during the non-attack period, may be an indicator of subclinical inflammation. Obesity is a common condition in the society known to cause subclinical inflammation. As adipose tissue increases it casue decreased in insulin sensitivity, macrophage production and tumor necrosis factor (TNF) secretion . In this study, it was aimed to determine the effect of obesity on subclinical inflammation in AAA disease. Materials and methods: The files of FMF patients aged 16-70 who applied to Bakırköy Dr Sadi Konuk Training and Research Hospital Rheumatology outpatient clinic since April 2016 were analyzed retrospectively. Patients who had not had an attack for at least 1 month were included in the study. Those with another rheumatological disease, malignancy, infectious disease, heart failure were excluded from the study. According to the result of the Body Mass index(BMI) (weight (kg) / height square (m)) of the patients; classified as underweight, normal weight, overweight and obese, and ESH, CRP, SAA, neutrophil lymphocyte ratio and platelet lymphocyte ratio were recorded. Results: In our study cohort, the low-weight patient rate was 6.6%, the normal-weight patient rate was 52.3%, the overweight patient rate was 25.3%, and the obese patient rate was 15.8%.