Ameliyat öncesi hastaya verilecek olan sözlü ve görsel eğitimlerin hastaların kaygı düzeyleri ve memnuniyetleri üzerine etkisi
The effect of oral and visual education on preoperative patient anxiety levels and satisfaction.
  1. Tez No: 621391
  2. Yazar: SANEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma, ameliyat planlanan hastalarda ameliyat öncesi sözlü ve video ile yapılan bilgilendirmenin hastaların kaygı düzeylerine ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yarı deneysel nitelikte olan bu araştırma hastanenin genel cerrahi kliniğinde elektif meme, troid, paratroid ameliyatı planlanan 88 hasta ile yapılmıştır. Veriler;“Hasta Tanılama Formu”,“Durumluluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”, Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği" ile araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of giving preoperative verbal and visual education on patient's anxiety levels and their satisfaction. This cross-sectional, descriptive and analytical study was performed in general surgery clinic with 88 patients scheduled for elective breast, thyroid, parathyroid surgeries. The data of the patients were collected according to“ The Patient Identification Form”,“State and Trait Anxiety Scale”,“Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale”. In this study, the pre-education state anxiety average score was 48.51±11.90, the mean post-training anxiety score was 44.38±12.35 and the mean of trait anxiety scores was 40.58 ± 9.38. There was no statistically significant difference between trait anxiety scores according to the groups (p>0.05). The average score of satisfaction in nursing care was 68.24 ± 14.81.