Sağlık çalışanlarında iş sağlığı, iş güvenliği, iş doyumu
Occupational health, job safety, job satisfaction in health workers
- Tez No: 621396
- Danışmanlar: PROF. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Kazalar, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Accidents, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sağlık sektörü, hizmet sektörleri arasında çalışan güvenliği bakımından pek çok risk barındıran sektörlerden biridir. Sağlık kurumları çoğunlukla tıbbi hizmetlerin yanı sıra diğer tamamlayıcı ve destek hizmetlerinin de yürütüldüğü iş yerleridir. Tüm çalışanlar bu hizmetlerin kesintisiz ve sorunsuz şekilde yürütülmesi için özveri ile çalışmaktadır. Sektördeki zorlayıcı çalışma koşulları, istihdam yetersizliği, iş yoğunluğu, vardiyalı çalışma, icap ve nöbet usulü çalışma, uzun süreli çalışma gibi durumlardan kaynaklanan iş doyumu azalması, tükenmişliğin artması gibi sorunlar sağlık çalışanlarında gözlenmektedir. Araştırmada sağlık çalışanlarının iş güvenliği ile iş doyum düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının araştırılması amacıyla, mevcut çalışmaların gözden geçirilmesi, toplanan verilerin karşılaştırılarak analiz edilmesi ile iş güvenliği ile iş doyumu arasındaki ilişki açığa çıkarılmıştır. Elde edilen bulgularda pek çok parametrenin yanında iş kazası, meslek hastalığı riski ve iş yerindeki fiziksel çalışma koşullarının da iş doyumunu etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health sector is one of the most sector that contains many risks for employee safety in service industry. Health instutions not only comprises medical services, they additionally maintain supplementary and supportive services. Whole employees work selflessly in order to maintain the services without any interruptions and problems. How ever, it is observed that employees are not happy and their job satisficaction is not in a good shape in consequence of heavy working conditions, lack of employement, working in shifts, extended working hours etc. This research clarifies; a meaningful relationship between job safety and job satisfication of health employees, researching of existing scope of work, collecting and analysing of the datas. As a result job safety and job satisfication relationship reveals with this research. It is seen that additionally to the plenty of parameters; occupational accidents, risk of occupational illnesses and physical working conditions are also affect job satisfication.