Belediye Başkanlığı seçimlerinde bütünsel yönetim yaklaşımı çerçevesinde liderlik tarzlarının analizi
An analyzes of leadership styles for mayorship election based on holistic management approach
  1. Tez No: 621405
  2. Yazar: MERVE HAMDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Liderlik teorilerinin karmaşıklığının artması değişen iş koşulları gibi faktörler araştırmacıları yeni teorilerin keşfine yönlendirmiştir. Ned Herrmann'ın Bütünsel Yönetim yaklaşımı da bu bağlamda ilgi gören yaklaşımlardandır. Kamu kurumları ve kâr amacı gütmeyen örgütler arasında yer alan belediyeler ve tepe yöneticileri olan belediye başkanları fiziksel ve finansal becerilerini en verimli şekilde kullanmak durumundadırlar. Beklenen bu hizmeti sağlarken sahip oldukları liderlik vasıfları ve uygulamış oldukları liderlik tarzları sergiledikleri hizmette önemli rol oynamaktadır. Antalya'da belediye başkanlık seçimlerine yönelik yürütülen bu çalışmanın amacı, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçelerinde ikâmet eden seçmenlerin belediye başkanlarını seçerken karar sürecini etkileyen faktörlerin önem derecesini belirlemektir. Faktörlerin önem derecelerini Dört Çeyrekli Beyin Modeli'ni esas alıp incelemektir. Bu yaklaşımın ürünü olan dört yönetim tarzından oluşan yönetim evrelerinden, kent halkının hangi evrelere mensup yönetici tarzlarını istediklerini belirlemektir. Dört Çeyrekli Beyin Modeli ile ilgili yapılan çalışmalar dikkate alınarak anket formu oluşturulmuştur. Analiz sonucu elde edilen bulgulara göre yaşadığı bölgenin demografik özelliklerine göre farklılaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Some factors such as increasing complexity of leadership theories and changing work conditions lead researchers to discovering the new theories. In this context, Holistic Method by Ned Herrmann is accepted as one of the emerging approaches in the literature. Local governments, which are non profit organizations, have to utilize their physical and financial abilities productively. Leadership attributes and styles of the mayors, who are the senior executies of those organizations, play important role on this purpose. The aim of this research on mayorship elections to determine the level of importance of the factors affecting the decision process of the residents in Antalya and central districts. The levels of importance of the factors are studied using Four Quarters of the Brain Model. A questionnaire based on the Four Quarters of the Brain Model is formed. The findings highlight that the region, where the residents live, and the demographic factors affects the expectations of the voters.