Uçucu kül ve kablo atıklarının çimento harcı üretiminde kullanılması
Using of fly ash and cable wastes in cement mortar production
  1. Tez No: 621482
  2. Yazar: EZGİ KARAKULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARIN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, kablo atıklarının ve uçucu külün çimento harcı üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Deneylerde, kablo atıkları harç karışımları içerisinde %10, %20 ve %30 oranlarında kuvars kumu ile yer değiştirilerek, uçucu kül de çimento ile %10, %20 ve %30 oranlarında yer değiştirilerek kullanılmıştır. İki tip kuvars kumu seçilmiştir. Bunlar, 0-0,8 mm ve 0,8-2 mm boyutlarındadır ve harç karışımında ağırlıkça aynı oranda bulunmaktadır. Harç numuneleri, 1:2:6 oranlarında su, çimento ve kuvars kumunun laboratuvar ortamındaki mikserle karıştırılmasıyla elde edilmiştir. Harç numuneleri, 40x40x160 mm boyutlarında prizmatik ve 50 mm boyutlarında küp şeklinde üretilmiştir. Prizmatik numuneler üzerinde 2, 7, 28, 56 ve 90 günlük basınç dayanımı ve eğilmede çekme dayanımı deneyleri uygulanmıştır. Küp numunelere ise 200 oC ve 400 oC'de yüksek sıcaklık deneyi ve donma-çözülme deneyi uygulanmıştır. Kontrol numunelerinin dayanım değerlerinin, atık kablo ve uçucu kül içeren numunelere göre yüksek çıktığını söylemek mümkündür. Ancak bazı karışımların, kontrol numunelerini yakaladığı görülmektedir. Genel olarak, kablo atığının harç karışımı içerisinde %10 oranında tek başına ve %10-20 oranlarında uçucu kül ile kullanılması, uçucu külün ise %10 ve %20 oranlarında tek başına kullanılması daha iyi sonuçlar vermiştir. Doğal çevrenin korunması açısından bu tür atık malzemelerin harç üretiminde kullanılmasının uygun olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibility of using recycled cable waste and fly ash in cement mortar production was investigated. In the experiments, quartz sand was replaced by cable waste in percentages of 10%, 20% and 30%; cement was replaced by fly ash in percentages of 10%, 20% and 30%. Two types of quartz sand were selected. They are 0-0.8 mm and 0.8-2 mm in size and have the same ratio of weight in the mortar mixture. Mortar samples were produced by mixing water, cement and quartz sand in a ratio of 1: 2: 6 using a laboratory mixer. The mortar specimens were prepared in 40x40x160 mm prism molds and 50 mm cube molds. 2, 7, 28, 56 and 90 days compressive strength and tensile strength tests were applied on prism specimens whereas cube specimens were subjected to high temperature tests at 200 oC and 400 oC and freeze-thaw test. It is possible to conclude that the strength values of the control samples are higher than the samples with waste cable and fly ash. Some mixtures, however, are observed to reach the performance of control samples. In general, the use of 10% cable waste in the mortar mixture alone and 10-20% cable waste together with fly ash, and the use of fly ash in ratios of 10% and 20% alone give better results. Therefore, it can be concluded that it is appropriate to use such waste materials in mortar production in order to protect the natural resources.