Storytelling as a learning tool in architecture design studio
Mimari tasarım stüdyosunda bir öğrenme aracı olarak hikâye anlatımı
- Tez No: 621489
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HARUN BATIRBAYGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Education and Training, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Mimarlık okullarından yeni mezun olan öğrenciler, mesleki uygulamaya başladıklarında tasarım becerisindeki kabiliyetlerini çevreleyen zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Araştırmacı, bu zorlukların tasarım stüdyosu derslerinde başladığına inanmaktadır. Akademik öğrenim ile mesleki uygulama arasındaki boşluk pek çok bilim adamının sürekli olarak ele almaya çalıştığı bir meseledir. Araştırmacı, tasarım stüdyosu öğreniminin eksik yönlerini incelemektedir ve bu eksik yönlerin üstesinden gelmek için Hikâye Anlatımının öğrenci ve öğretmenlere yardımcı olacak bir öğrenim aracı olarak tavsiye etmektedir. Araştırmacı, Okan Üniversitesinde bir tasarım stüdyosu dersinde iki aşamalı bir deney yapmıştır. Birinci aşamada, öğrencilerin tasarım becerilerinin mevcut durumunu, eksik yönleri ve ele alınması gereken zorlukları da gösteren niteleyici metodlar kullanarak veriler toplamıştır. İkinci aşamada eylem araştırma yöntemini kullanmış ve tasarım stüdyosu dersinde hem yansıtıcı hem de deneyimleyerek öğrenme stratejisi olarak Hikâye anlatımını uygulamıştır. Final jürisindeki sonuçlara ve toplanan anketlere göre bu deneyin sonuçları genel olarak başarılı olmuştur. Tasarım becerileri ve yaratıcılık açısından öğrencilerin çoğu önemli bir gelişme göstermiştir. Dahası öğrencilerin sunum becerilerinde göze çarpan bir ilerleme gözlenmiş ve buna karşılık öz güvenleri ve sunum anlayışları ciddi anlamda gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the effect of applying Storytelling as a learning tool in architecture design studios classes. It aims to help overcome some of the current learning challenges and shortcomings in students' design skills learning. Newly graduated students from schools of architecture are encountered with challenges surrounding their design skill capability when entering the professional practice. The researcher believes that these difficulties start in design studio classes. The gap between academic learning and practicing profession is a concern many scholars are continuously trying to tackle. The researcher investigates the shortcomings in design studio learning and suggests that Storytelling can be a learning tool to help students and teachers overcome these shortcomings. The researcher conducted a two-phase experiment in a design studio class at Okan University. In the first phase the Researcher collected data using quantitative and qualitative methods that illustrate the current condition of students' design skills, as well as areas of shortcomings and challenges that need to be addressed. In the second phase, the Researcher used action research methodology and applied Storytelling as a strategy of combining reflective and experience learning theories in design studio class. According to the outcomes at the final jury and collected questionnaires, the results of this experiment were generally successful. Most of the students proved significant progress in terms of design skills and creativity. Moreover, students' presentation skills showed broad improvement and in return their self-confidence and understanding of submissions has advanced drastically. The researcher recommends this research to work as a model study for other scholars to adopt, develop and lead more similar researches in the future.