Farklı iplik özelliklerine sahip poliester kumaşların hava ve oksijen süspansiyonlu su ile boyama metodunun incelenmesi
The investigation of dyeing method, which have oxygen and air suspension water, of the poliester fabrics with different yarn properties
- Tez No: 621539
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ANİŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ŞARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tekstil sektöründe en fazla su tüketimi terbiye işlemlerinde olmaktadır. Boyama işlemlerinde kullanılan temiz su miktarı çok fazladır. Aynı zamanda boyama sonrası açığa çıkan atık sular da çevresel anlamda atık yükü fazla olan sulardır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, daha az su kullanımı ve kullanılan suyun daha efektif kullanılmasıyla geri kazanılmasına yöneliktir. Bu doğrultuda çevreci boyutta çalışmalar gündeme gelmektedir. Sıvı içerisindeki mikron veya daha küçük çapa sahip olan gaz kabarcıkları, su içerisinde yavaş bir şekilde su yüzeyine doğru hareket ederek su moleküllerinin hareketliliğini arttırmaktadır. Mikro ve nano baloncuk diye adlandırılan bu kabarcıklar hava ve oksijen süspansiyonu yöntemi ile su içinde üretilmektedir. Bu sayede endüstriyel pek çok uygulamada çok kaliteli sonuçların elde edilmesi sağlanmıştır. Bu tez çalışmasında hava ve oksijen süspansiyonu yöntemi ile üretilmiş baloncuklu sular kullanılarak farklı molekül boyutlarındaki boyarmaddeler ile %1 ve %4' lük dispers boyamalar yapılmıştır. Boyanacak kumaşlar 3 farklı tur/m bükümde ve 3 farklı iplik inceliği ile örülerek üretilmiş, renk ve haslık değerleri incelenmiştir. Sonuçlar konvansiyonel metot ile boyanan numuneler ile kıyaslanarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The highest water consumption in textile sector is in finishing processes. The usage amount of clean water in dyeing processes are very high. In addition to this the wastewater released after dyeing processes is also have high environmental waste load. Recent studies have focused on less water usage and recovery of the water used more effectively. In this direction, environmental studies become a current issue. Gas bubbles in the liquid having a diameter of microns or less increase the mobility of water molecules by moving slowly towards the water surface in the water. These bubbles, called micro and nano bubbles, are produced in water by air and oxygen suspension method. In this way, high quality results have been achieved in many industrial applications. In this thesis, 1% and 4% disperse dyes were made with dyes of different molecular sizes using bubble waters produced by air and oxygen suspension method. The fabrics to be dyed were produced by knitting with 3 different turns / m twist and 3 different yarn fineness and the color and fastness values were examined. Results were interpreted by comparing the sample dyed by conventional methods.