Sürdürülebilir peyzaj tasarımlar için sertifikasyon sistemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the certification systems for sustainable landscape design
  1. Tez No: 457183
  2. Yazar: REVA ŞERMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZYAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Hızlı nüfus artışı, sanayileşme, plansız kentleşme ve doğal kaynakların bilinçsiz kullanımından kaynaklı çevre sorunları günümüzde küresel bir tehdit oluşturmaktadır. Bu tehdit“sürdürülebilir kalkınma”kavramının ortaya çıkmasına neden olmuş, ekonomik, ekolojik ve sosyal sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla, tüm sektörler çözüm arayışı içine girmiştir. İnşaat sektörünün, konutlardan yollara, alt yapı tesislerinden kamusal alanlara kadar geniş bir yelpazesi olmasından dolayı sürdürülebilir kalkınmadaki sorumluluğu da oldukça büyüktür. Bu bağlamda“yeşil yapı”,“çevre dostu bina”,“sürdürülebilir inşaat”“sürdürülebilir kentler”vb. kavramların uygulamalarını artırmak için devletler ve sivil kuruluşlar tarafından çeşitli politikalar geliştirilmiş, yapıları ve kamu alanlarını denetlemek amacıyla tüm dünyada özel sertifika sistemleri oluşturulmuştur. Bu sertifikalar, yapının ömrü boyunca çevreye, iklime ve insana verdiği zararları en aza indirmek amacıyla belirli kriterler belirlemiştir. Sistemler bu kriterlere uyan yapıların çevreye duyarlı uygulamalarını belgelendirerek ödüllendirmektedir. Böylece çevreye duyarlı inşaat uygulamalarının yaygınlaşması sağlanmaktadır. Ancak iklim, kültür, altyapı, malzeme çeşitliliği, coğrafi ve hukuki altyapı gibi konulardaki farklılıklardan dolayı tek bir sertifikanın bütün ülkelerde kullanılması verimli olmamaktadır. Tezin amacı, sürdürülebilirlik kavramının tanıtılması, kavramın yapı sektöründeki gelişmeleri nasıl etkilediğinin araştırılması ve çevre dostu yapılar için geliştirilen, uluslar arası dinamiklerde kabul görmüş, sürdürülebilirlik sertifikalarından LEED, BREEAM ve DGNB sertifikalarının yeni konutlar için hazırlanan sürümlerinin incelenerek, Türkiye'ye özgü geliştirilen sertifika sistemine yol göstermektir.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth, industrialization, weak urban planning and environmental problems driven by unconscientious use of natural resources have created a global threat in modern world. As a preventative measure,“Sustainable Development”concept has emerged. In all industries, we have started observing solutions that promise to provide economic, ecological and social sustainability. The construction industry has also a significant role contributing to sustainability due to involvement in wide variety of projects impacting the environment, such as: housing, roads, infrastructure and public spaces. Therefore, various polices have been developed by governments and civil society organizations to encourage widespread application of“Green Building”,“Nature Friendly Building”,“Sustainable Construction”,“Sustainable City”concepts. Additionally, specialized certifications have been established all over the world to audit public buildings and other structures. Certifications require structures to comply with the criteria that ensure minimal or preferably no damage to the environment, people and climate. Audited structures are documented; compliant ones are rewarded to motivate the other of sustainability, its impact on construction industry and to influence a unique certification system that is applicable to the projects in Turkey, scrutinizing the internationally accepted LEED, BREEAM and DGNB certificates specialized in new nature-friendly housing projects.