Kamu harcamalarının bölgesel kalkınmaya olan etkileri: Türkiye örneği
The effects of public expenditures on regional development: Case of Turkey
  1. Tez No: 395938
  2. Yazar: SÜHA ÇELİKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALİ DULUPÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
1980 sonrası süreçte küreselleşmenin giderek artan etkisi ile birlikte teknolojik gelişmeler ve yeni üretim biçimleri ortaya çıkmıştır. Bütün bu değişimler bölgesel politikaların da farklılaşmasına neden olmaktadır. Network yaklaşımları, bölgesel yenilik sistemleri, endüstriyel bölgeler ve yeni sanayi odakları gibi kavramlar bölgesel kalkınma politikalarındaki dönüşümü yansıtmaktadır. Bu dönemde; kamu kesimi harcamalarının bütçe içerisindeki payı artarken, harcama türleri de değişmektedir. Bu çerçevede çalışmanın amacı; kamu harcamalarının kalkınmaya/bölgesel kalkınmaya olan etkisinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda; kamu harcamalarının kalkınmaya/bölgesel kalkınmaya olan etkisi Türkiye örneği ile araştırılmaktadır. Araştırmanın odağını; 81 il oluşturmaktadır. Bu illerde 2008­2012 yılları aralığındaki veriler ele alınmaktadır. Oluşturulan araştırma modeli ekseninde; 81 il için sosyo­ekonomik yenilik endeksi, (HDI) İnsani Gelişme Endeksi metodolojisine göre oluşturulmuştur. Daha sonra; fonksiyonel sınıflandırmaya göre kamu harcamaları ve siyasi değişkenler ile sosyo­ekonomik gelişmişlik endeksi arasındaki ilişki panel veri analizi yöntemi kullanılarak ele alınmıştır. Yapılan analiz neticesinde kamu harcamalarının büyük kısmının sosyo­ekonomik gelişmişlik endeksi üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte; çok değişkenli modellerde anlamlı ve negatif etkili değişkenler de tespit edilmiştir. Çalışmada yer alan bazı değişkenlerin ise anlamsız olarak bulunduğu görülmüştür. Aynı zamanda; sosyo­ekonomik yenilik endeksi ile İBBS­3 ve İBBS­2 bölgeleri gelişmişlik sıralamalarına da çalışma içerisinde yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the ever­increasing effect of globalization, many technological developments and new production styles emerged in the period after 1980. All these variations induce differentiation in regional policies. Concepts like; Network Approaches, Regional Innovation Systems, Industrial Districts and New Industry Districts reflect the transformation in Regional Development Policies. In this period, as the share in the budget of public sector expenditures increases, the expense types changed accordingly. The aim of this study in this framework is to investigate the public expenditures' effects on development/regional development. In this context, the effect of expenditures on development/regional development is investigated with the instance of Turkey. The center of this investigation is comprised of 81 provinces. The datum that belongs to the years between 2008­2012 in these cities has been examined in detail. In the constituted search model axis, the Index of Socio­economic Innovation for 18 provinces has been formed according to the Human Development Index (HDI). Afterwards, according to the functional classification, the relationship between Public Expenditures, Political Variables and the Index of Socio­economic Development is dealt by use of Panel Data Analysis method. In consequence of analysis conducted, it has been concluded that the large part of Public Expenditures has a positive and significant effect on Socio­economic Development Index. On the other hand, negative and significant variations have also been detected in multivariate models. It is also seen that some variations take place expressionlessly in this study. Socio­economic Innovation Index and Development Rankings of IBBS­3 and IBBS­2 Regions also take place in this study.