Türkiye'de yatırım fonları ve yatırım fonlarının performansının ölçülmesi: 1992-1995 döneminde mevcut yatırım fonlarının performans ölçümü
- Tez No: 62155
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
öz Profesyonel yöneticiler tarafından yönetilen yatırım fonlarının performans değerlemesi, portföy yönetiminin son aşamasıdır. Performans değerlemesi, portföyde üstlenilen risk seviyesine karşılık elde edilen getirinin, farklı yatırım araçlarının yada genel olarak piyasayı en iyi tammlayabilecek bir endeksin riski ve getirişi ile karşılaştırılması ve yorumlanmasıdır. Bu çalışmada, Türkiye'de Ocak-1992 / Haziran-1995 döneminde mevcut yatırım fonlarının performans ölçümü yapılmış ve Sharpe Performans Oranına göre performansı en yüksek olan yatırım fonu belirlenmiştir. ABSTRACT The performance evaluation of mutual funds managed by the professional managers is the last stage of the portfolio management. Performance evaluation is the comparison and the interpretation of the income obtained against the risk which has been undertaken in the portfolio, and the risk and income of the different investment instraments or the index defining the market generally best In this study, performance of existing mutual funds in January- 1992/June- 1995 period in Turkey has been measured and the mutual fund that has the highest performance according to Sharpe Performance Ratio has been determined.
Özet (Çeviri)