Mala dayalı futures işlemleri ve Türkiye pamuk piyasasına uygulanabilirliği üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 62157
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
-I- oz Gelişmiş ülkelerde yüzyılı aşkın süredir yapılmakta olan ftıtures işlemlerinin temel işlevi, katılımcılarına riskten korunma olanağı sağlamaktır. Günümüzde futures piyasalarının sunduğu olanaklardan yararlanmak vazgeçilme/, hale gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de birçok kesimlerce tam olarak bilinmeyen futures piyasaları hakkında ayrıntılı bilgi verilerek, Türkiye pamuk piyasasına uygulanabilirliği konusunda değerlendirmeler yapılmış ve kurulacak olan futures borsasının (borsalarının) sağlıklı gelişebilmesi için bir takım önerilerde bulunulmuştur. ABSTRACT The futures trading, which is taken place in developed countries over one century, performs a basic function in which could be stated as providing hedging to the participants. It has become inevilable to make use of the utilities provided by futures markets in our age. In this study, a detailed information was given about the futures markets, which are not known completely by most circles in Turkey. Also, a detailed evaluation was done about the possibility to apply futures markets to the Turkish cotton market, and some suggestions were given pertaining to the healthy development of futures stock-exchange(s) that will be formed. ANAHTAR SÖZCÜKLER / KEY WORDS Futures Piyasaları: Futures Markets Marjin, Güvence: Margin Riskten Korunma: Hedging Takas Mrckczi: Clearing House Vadeli Sözleşmeler: Forward Contracts
Özet (Çeviri)