Çağdaş pazarlamada doğrudan pazarlama yöntemleri ve Türkiye uygulamaları
Direct marketing methods in contemporary marketing and Turkey applications
- Tez No: 74569
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. BAYBARS TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET 20. yüzyılda önemi ve değeri en çok artan kavramların başında“zaman”gelmektedir. Gün geçtikçe dinamikleşen ve zorlaşan yaşam şartları ve iş hayatı sonucu kişiler kendilerine daha az vakit ayırabilmektedirler. Bu da insanların yaşamlarını sürdürebilmek için ihtiyaç duydukları mal ve hizmetlere daha kısa zamanda ve en etkin biçimde ulaşma gereksinimini doğurmaktadır. Üretilen mal ve hizmetleri doğru hedeflere, doğru zamanda ve şekilde, önce tanıtmak sonra da ulaştırmak için yapılan işlemleri içeren pazarlama dünyası da bu gereksinimi farkedip teknoloji ve iletişim alanındaki imkanları bu amaca yönelik olarak maksimum düzeyde kullanmaya başlamıştır. Bu gelişmelerin sonucu olarak ortaya çıkan“doğrudan pazarlama ”uygulamaları ile insanlar günümüzün zorlu yaşam şartlarında hem ihtiyaçlarını karşılama hem alışveriş zevklerini tatmin edebilme hem de kısıtlı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirme imkanını bulmuşlardır. A.B.D. ve Avrupa' da geçmişi daha eskilere dayanmakla birlikte ülkemizde teknolojik ilerlemelere de bağlı olarak yeni yeni gelişmekte olan bu pazarlama tarzı, pazarlamacıların ürün ve hizmetleri her türlü medya aracını kullanarak direkt olarak hedef tüketiciye sunabilmesini, doğrudan ölçülebilir bir tepki alabilmesini ve tüketicilerin de mağaza mağaza dolaşmadan yine çeşitli iletişim araçları aracılığı ile istediği mal ve hizmetlere ulaşabilmesini amaçlamaktadır. Dört bölümden oluşan bu tezde asıl amaç; çağdaş pazarlama dünyasında yerini etkili bir şekilde almaya başlayan“ Doğrudan Pazarlama ”uygulamalarına ışık tutacak derinlemesine bir araştırma - çalışma gerçekleştirmek olup birinci bölümde; doğrudan pazarlama kavramı ve çağdaş pazarlama içindeki yeri incelenmiştir. İkinci bölümde; doğrudan pazarlama yöntemlerinin yanısıra veritabanına dayalı pazarlama ve bütünsel pazarlama konulan ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; doğrudan pazarlamanın Türkiyeuygulamaları örneklerle incelenmiş ve dördüncü ve son bölümde de 2000'li yılların doğrudan pazarlama açısından söz konusu olabilecek getirilen ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 20.th century the importance and value of time concept has been gradually increased like some other concepts. Due to hard life conditions consumers could not have enough spare time for their own. Therefore there is a necessity for efficient and speedy way to meet their needs for goods and services. The marketing world that consists the operations of introduction and transportation of goods and services to right targets, at right time and right way due to the matters told above try to develop new marketing methods by using the technological and communicational opportunities at maximized level. As a result of these changes the“Direct Marketing”methods have been developed and this new marketing methods give the opportunities to consumers meeting their needs, satisfy their shopping pleasure and use their limited time efficiently. The history of direct marketing is older in developed countries of U.S.A and European than our country but as depending on other some technological developments it is also improving in Turkey day by day and it generally aims to get direct and measurable reactions from the target consumers by using the kinds of media tools and so the consumers also can meet their needs without walking around the retailing stores. In this study which consists of four parts the main aim is to be able to do a deep research-study that could give a light for the direct marketing applications that has been already taken its place in contemporary marketing world. In the 1st part of this study; the direct marketing concept and the place it takes in contemporary marketing is examined. In the second part; the methods used in direct marketing is examined as well as the data base marketing and integrated marketing. In the third part; these methos are discussed for Turkey with the examples. In the last part; the future of direct marketing are studied.