Ofis bağlamında duygudurum düzenleme ile ilgili bir tasarım araştırması
A design research about mood regulation in the context of office environment
- Tez No: 621622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜSSELAM SELAMİ ÇİFTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Son yıllarda tasarım disiplininin odağı, sadece tüketim için tasarım değil aynı zamanda insanların gerçek ihtiyaçları için tasarım doğrultusunda bir değişim aşamasından geçmiştir. Bu odak, insan deneyiminin ürünlerin işlevsel özelliklerinden daha önemli olduğu yeni bir alana yönelmiştir. Bunun sonucunda, kullanıcı merkezli tasarıma duyulan ilgi, tasarımcıların, kullanıcıların insan-ürün etkileşimi ile ortaya çıkan duygusal deneyimlerine yönelmesine neden olmuştur. Son zamanlarda yapılan ürün araştırmalarının çoğu bu anlamda duyguya odaklanırken, duygudurum da bir diğer tasarım kriteri olarak dikkat çekmeye başlamıştır. Bu noktada tasarım aracılığıyla duygudurumun etkilenebileceği ve bu sayede insanların duygusal deneyimlerini dengeleyerek kişilerin genel iyi oluşları üzerinde etki oluşturulabileceği düşünülmeye başlanmıştır. Günümüzde tam zamanlı işte çalışan kişiler yaşamlarının büyük bir bölümünü ofis ortamlarında geçirmektedir. Ofiste geçirilen bu süre, kişilerin psikolojik iyilik hallerini hem olumlu hem de olumsuz olmak üzere birçok açıdan etkileyebilmektedir. Çalışmanın amacı; duygudurum faktörünün ve duygudurum düzenlemenin tasarım aracılığıyla ele alınmasıyla, çalışanların ofis bağlamında duygusal dengeye ulaşabilmelerinin ve dolayısıyla iyi oluşlarını sağlayabilmenin yöntemlerini araştırmaktır. Belirtilen hedefe ulaşmak için katılımcı yaklaşımla yürütülen bir üretken tasarım araştırması yapılmıştır. Bu araştırmada, ofis ortamında çalışanların duygusal deneyimlerini etkileyen faktörler ile bu kişilerin duygusal dengeye ulaşabilmek için gerçekleştirdikleri duygudurum düzenleme aktiviteleri, kişilerin geçmiş, mevcut ve gelecek deneyimleri aracılığıyla incelenmiştir. Tamamlanan tez çalışması, ofis bağlamında duygudurum düzenlemeye ilişkin olarak gelecek çalışmalarda tasarım perspektifinden bakılarak neler yapılabileceği konusunda başlangıç noktası oluşturabilecek genel bir çerçeve ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the focus of design discipline has gone through a phase of change towards not only design for consumption but also design for the actual needs of people. The focus has shifted to a new field where human experience is much more important than the functional aspects of products. As a result of the interest in user-centered design, the designers inclined towards the emotional experiences of users emerging from user-product interactions. While most product research has recently focused on emotion in this sense, mood has also begun to draw attention as a design criterion. At this point, it is thought that the mood can be affected by design, thus balancing the emotional experiences of the people and creating an impact on their general well-being. Today, full-time workers spend most of their lives in office settings. Time spent in office environments can affect people's psychological well-being in many ways, both positively and negatively. The purpose of the study is to search for the methods of reaching emotional balance and ensuring well-being of the office workers by mood regulation provided through design. A generative design research was carried out with a participatory approach to achieve the specified goal. In this study, the mood regulation activities that office workers perform to reach the emotional balance in the office environment and the factors affecting the emotional experiences of the workers have been examined through the past, present, and future experiences of the individuals. This thesis study has provided a general framework that can be a starting point for future studies regarding mood regulation in the context of office environment from a design perspective.