Müstakil konutlarda kış bahçelerinin iç mekan olarakdeğerlendirilmesi
- Tez No: 621623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ATİLLA SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Doğa, insanın her zaman dönmek istediği sığınak olmuştur. Şehir hayatı, şehirdeki nüfus artışının yüksek olması ve bu artışı karşılayabilecek miktarda konut yapımı, şehir hayatının gerektirdiklerini yaşayan günümüz insanının doğadan, bitkilerden ve hayvanlardan uzaklaşmasına sebep olmuştur. Önce doğadan kaçıp şehire sığınan insanlar, zamanla şehir hayatının insan tabiatına verdiği zararları yaşamaya başlayınca tekrar doğaya dönmek istemişlerdir. Bunu gerçekleştirebilmek için pek çok yol denemiş ve doğayı şehire getirmeye olanak sağlayan çözümleri sahiplenmiştir. Zira artık tamamen şehirden kopuş da zorlaşmıştır. Geçmişte, ılıman iklim isteyen bitkileri korumak amaçlı ortaya çıkan ve işlev gören kış bahçelerinin fonksiyonları zaman içinde evrilmiş, kraliyet saraylarından çıkıp sıradan insanların evlerine girmiş, bitkinin hakim olduğu mekanlarken doğaya açılan yaşam alanları olmuştur. Yüzlerce yıl süren bu yolculuk günümüzde de devam etmektedir. Teknolojik gelişmeler ve doğan yeni ihtiyaçlar bu yolculuğa yön vermektedir. Bu çalışma boyunca, evlerin doğaya açılan kapıları diye de adlandırabileceğimiz kış bahçeleri, önce tanımları ve tarihsel süreçteki yeri ve gelişimiyle ele alınmıştır. Hem Avrupa'da hem Osmanlı'da çağın aristokratları kış bahçelerine önem vererek yaşamlarına dahil etmişlerdir. Bu denli değer verilmesi kış bahçelerinin sürekli bir gelişim içinde olmasını sağlamıştır. Kış Bahçelerinin strüktür yapısı, yapımında kullanılan malzemeler, iklimlendirmehavalandırma sistemleri ve yalıtım konularının incelendiği bölümler, kış bahçesi yapımına karar verilmesi aşamasından, tasarımına, yapımına ve sonuçlandırılmasına kadar geçen süreçte dikkat edilmesi gereken hususları ve bu aşamalardaki etkenleri içermektedir. Kış bahçelerinin kullanım fonksiyonları ve bitkilendirme kriterleri, iç mekana dönüşen bahçelerde önemli olan unsurları ele alarak tasarımı ve kullanımı şekillendirmede ışık tutması amaçlanmıştır. Son bölümde tüm bu incelemelerin değerlendirmesi yapılarak, günümüzde kış bahçelerinin iç mekan olarak kullanılmasının tarihsel süreçteki yerinden nasıl farklılık kazandığına değinilmektedir. Bu çalışmada ulaşılması hedeflenen, kış bahçelerinin sadece bitki yetiştirme fonksiyonu ile değil, artık bir iç mekan öğesi olarak da çok çeşitli kullanım alanları olduğunun örneklerle ortaya konmasıdır. Bu çalışma, hem basılı hem de web tabanlı kaynak taraması yapılarak, tarihi örnekler ziyaret edilip, konunun uzmanlarından bilgi alınarak, sektördeki öncü firmalar ziyaret edilip, teknik konularda görüşleri ve yönlendirmeleri de dikkate alınarak çalışılıp, değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nature has always been the refuge that one always wants to return to. City life, the high population growth in the city and the construction of housing that can meet this increase have caused the modern-day people living away from the necessities of city life to get away from nature, plants and animals. First, people who escaped from nature and took refuge in the city wanted to return to nature when they started to experience the damages of city life to human nature. They have tried many ways to achieve this and have adopted solutions that bring nature to the city. Because now it is becoming more difficult to leave the city completely. In the past, the functions of winter gardens, which emerged and functioned in order to protect the plants demanding a mild climate, evolved over time, entered the houses of ordinary people from the royal palaces and became living spaces that opened to nature while the plants were dominant. This journey, which lasted for hundreds of years, continues today. Technological developments and new needs are driving this journey. Throughout this study, winter gardens, which can be called as the doors of houses opening to nature, are firstly discussed with their definition and place and development in the historical process. In both Europe and the Ottoman Empire, the aristocrats of the age included the winter gardens in their lives. This valuation has made the winter gardens a continuous development. The structure of winter gardens, materials used in construction, air conditioningventilation systems and insulation issues are examined in the next sections. From the decision to constructing winter gardens, designing, construction and finalization process includes the factors to be considered in this process. The usage functions and planting criteria of winter gardens are aimed to shed light on shaping the design and usage by considering the important elements in the gardens transformed into interior spaces. In the last section, the evaluation of all these investigations is made and how the use of winter gardens as an interior space is differentiated from its place in the historical process. The aim of this study is to show that winter gardens have a wide variety of usage areas not only with plant growing function but also as an indoor element. In this study, both printed and web-based resources were searched, historical examples were visited, information was obtained from experts in the sector, leading companies in the sector were visited, their opinions and guidance on technical issues were also taken into consideration and evaluated.