Etlik piliçlerde bacak problemleri: Yumurta depolama süresi ve kuluçka sıcaklığının etkileri
Leg problems in broilers: Effect of egg storage duration and incubation temperature
- Tez No: 621640
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİŞAN SERVET YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, kısa (3 gün) veya uzun süreli depolanan (10 gün) yumurtalar kuluçkanın 0-10 günleri arasında 38.2 °C kabuk sıcaklığından kademeli olarak 37.7 °C'ye düşürülerek ya da kontrol (37.7 °C) kabuk sıcaklığında kuluçkalanmıştır. Uygulamanın kuluçka randımanına, kemik gelişimine, canlı ağırlık ve bacak problemleri görülme oranına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kuluçkada yüksek kabuk sıcaklığı yumurta depolama süresinden bağımsız olarak çıkış süresini kısaltmıştır. Yüksek sıcakta kuluçkalama, embriyonik gelişmenin 18.gününde ve çıkışta tibia ve incik genişliğinde gerilemeye neden olmuş ancak bu etki kesim yaşında önemsiz bulunmuştur. Uzun süreli depolama çıkış ağırlığını geriletmekle birlikte kesim yaşında canlı ağırlık bakımından fark bulunmamıştır. Kesim yaşında, sıcakta kuluçkalanan gruptaki piliçlerde yürüyüş kusurları ve valgus-varus görülme oranı kontrol grubundaki piliçlere göre azalırken tibial dyschondroplasia ve femur başı nekrozu saptanmamıştır. Sonuç olarak, uzun süreli depolanan yumurtaları 0-10 günler arasında 38.2 °C'den başlayarak 37.8°C'ye giderek azalan bir kabuki sıcaklığında kuluçkalamanın, kuluçka randımanı, çıkış gücü ve etlik piliç performansını etkilemeden, kuluçkadan çıkışı toplulaştırmak ve piliçlerin yürüyüş kabiliyetini artırmak amacıyla kullanılabileceği yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to evaluate the effect of egg storage duration (either 3 or 10 days) prior to incubation and exposing the eggs to gradually decreasing higher eggshell temperature (from 38.2°C to 37.7°C from d 1 to 10) or control eggshell temperature (37.7°C) on hatching performance, bone development, body weight, and incidence of leg problems. Higher eggshell temperature shortened total incubation duration regardless of the egg storage duration. At 18 d of the incubation and on the day of the hatch, widths of the tibia and shank were reduced by higher eggshell temperature; however, this effect disappeared at slaughter age. Longer egg storage duration reduced chick weight on the day of the hatch. At slaughter age, there was no difference among the treatments for body weight. Better walking ability and reduced incidence of valgus varus was obtained by higher eggshell temperature. Tibial dyschondroplasia and femur neck necrosis was not observed in this study. In conclusion, gradually reduced higher eggshell temperature (from 38.2 °C to 37.7 from d 1 to 10) could be used for the eggs stored for longer duration to synchronize the hatch and to improve walking ability without affecting hatching and chick performance.