Üç boyutlu afin uzayda bazı açılabilir ve minimal yüzeyler
Some flat and minimal surfaces in three dimensional affine space
- Tez No: 621644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ALİ TANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, 3-boyutlu Öklid ve 3-boyutlu Afin uzayındaki yüzey teorisi ile ilgili bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde,3-boyutlu Afin uzaydaki öteleme yüzeyi ele alınacak ve bu yüzeyin hem açılabilir hem de minimal olması için gerekli hesaplamalar yapılacaktır.Buna ilaveten daha önce Centro-Afin uzayda Huili Liu tarafından verilen minimal yüzeylerin Afin uzayda minimal ve açılabilir olma şartları verilmiştir. Dördüncü bölüm sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some definitions and theorems related to surface theory in 3-dimensional Euclid and affine space are given. In the third chapter, 3-dimensional affine translational surface in space will be dealt with and the calculations required for this surface to be both developable and minimal. In addition, conditions of minimal surfaces are provided that given before by Huili Liu to be minimal and developable in affine space. The four chapter is devoted to result and discussion.