III. Selim döneminde RODOSCUK (1789-1808)
RHODOSCUK (1789-1808) during the reign of Selim III
  1. Tez No: 621669
  2. Yazar: PINAR DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Osmanlı arşiv belgeleri içerisinde yer alan Şer'iye Sicillerinin temel kaynak olarak kullanıldığı bu çalışmada; III. Selim Dönemi Rodoscuk şehrinin yerleşimi, mahalle ve karyeleri, bu mahalle ve karyelerin etnik yapı arasındaki dağılımı, şehirde bulunan yaşam alanları, dînî ve sosyal yapılarının yanı sıra şehrin Osmanlı hâkimiyeti öncesi ve sonrası mevcut durumu ile birlikte şehirdeki etnik yapı, nüfus, aile yaşantısı, asayişi bozan faaliyetler, ekonomik yaşantı ve bu yaşantıya yön veren unsurlar irdelenmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmada; Türkler, Ermeniler, Yahudiler ve Rumların bir arada yaşadığı kozmopolit bir şehir olan Rodoscuk'un, Sultan III. Selim Dönemi'nde, ekonomik faaliyetler ve işgücü olanakları bakımından bir hayli gelişmiş olduğu, şehirde meydana gelen birtakım toplum düzenini bozucu faaliyete karşın sosyal ve ekonomik yaşantının bundan ciddi ölçüde etkilenmediği ve sosyal hayatın olağan seyrinde devam ettiği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study in which court records included in Ottoman archives were used as basic sources, settlement, neighborhoods, villages, distribution between these villages and neighborhoods and ethnic structure of city of Selim III reign, life space in the city, in addition to the religious and social structures, ethnic structures in the city, population, family life, activities spoiling public order, economic life and factors channeling this life along with current situation of the city before and after dominance of Ottoman Empire have been tried to be scrutinized.In this study, it was tried to be shown that Rhodoscuk which was a cosmopolitan city in which Turks, Armenians, Jews and Greeks lived in harmony with each other was highly developed city in terms of economical activities and labor force opportunities, despite many disturbing activities, its social economic life wasn't affected seriously by them and the social life continued averagely.