Mide tümörlü hastalarda kemoradyoterapi sonrası radyoterapiye bağlı geç dönem renal komplikasyonlar ve buna ait klinik bulguların saptanması
Late term renal complications related to chemoradiotherapy in patients with gastric cancer
- Tez No: 621668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ GEMİCİ, PROF. DR. ALPASLAN MAYADAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniğine başvurmuş 44 cerrahi sonrası adjuvan radyokemoterapi almış mide tümörü vakası değerlendirildi. Tedavi sırasında klinik toksisiteler tespit edildi. Bir yılın sonunda tüm hastalara renal sintigrafi ve kreatinin klirens testi (KKT) yapıldı. Total gastrektomili hastalarda subtotal gruba göre KKT anlamlı olarak daha düşük bulundu (p:000.6). Renal hasar sol böbrekte (%89.9) sağ böbreğe (%15.4) göre daha fazlaydı. Yaş ile kreatinin klirens testi (KKT) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde hafif şiddette ters yönde ilişki saptandı (p:0,05). Yaş arttıkça KKT değeri azalmaktaydı. Renal sintigrafi ile kreatinin klirens değerleri arasında korelasyon saptandı. Düşük KKT olan grupta bilateral polde renal hasar %85.7. Normal KKT olan grupta bilateral polde renal hasar %15.4 olarak saptandı. Renal hasar total 46 Gy radyoterapi almış olan hasta grubunda (tek polde %75 bilateral polde %19.4) 46Gy'i tamamlamamış grupta (tek polde %62.5 bilateral polde %12.5) saptandı. İstatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Akut dönem klinik toksisite ile geç dönem renal toksisite arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Mide tümöründe adjuvan kemoradyoterapi 2000 yılından sonra standart tedavi planı olarak kabul edildiğinden geç dönem renal toksisiteye dair yeterli çalışma bulunmamaktadır .Geç dönem renal toksisite ve buna ait klinik bulguların saptanmasında yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, 44 cases of stomach cancer who received adjuvant radiochemetherapy following surgery, who were evaluated. During the treatment clinical toxicities were noted. After one year, renal scintigraphy and creatinine clearance test (CCT) were performed to all patients. CCT was found to be significantly higher in subtotal gastrectomy group compared to patients who underwent total gastrectomy (p:.0006). Renal damage was greater in left kidney (%89.9) than right kidney (%15.4). A correlation between renal scintigraphy and CCT was notable. Damage in bilateral upper zone was found to be 15.4% scintigraphically in the group with low CCT, while it was 85.7% in the group with high CCT. Bilateral upper zone damage was not detectable in patients with normal CCT. Renal damage was higher in the group of patients who received total radiotherapy doses of 46 Gy than those who could not complete 46 Gy. No significant association between acute toxicity and late renal damage was detected. Since adjuvant radiochemotherapy yet accepted as standart treatment modality in stomach cancer after year 2000, there is no adequate study about late renal toxicity. New studies are required in order to detect late toxicities and findings belonging to it.