65 yaş üzeri ve 65 yaş altı aort diseksiyonu hastalarının başvuru anındaki diyastolik kan basıncı değerlerinin prognoz üzerine etkilerinin karşılatırılması
Effect of admission diastolic blood pressure on prognosis of in acute aortic dissection patients over and under 65 years
  1. Tez No: 621782
  2. Yazar: SEZAİ SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİYE YOLCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmamızın amacı; acil servisimizde aort diseksiyonu (AD) tanısı konulan 65 yaş üzeri ve 65 yaş altı hastaların başvuru anındaki diyastolik kan basıncı değerlerinin prognoz ve mortalite üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Materyal-Metod: Bu retrospektif çalışmaya 72 aort diseksiyonu hastası dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar yaşlarına göre 65 yaş altı ve üstü olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grupların cinsiyetleri, diseksiyon tipleri (Stanford sınıflamasına göre), başvuru esnasındaki sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), ortalama arteryel basınç (OAB) değerleri, geliş şikâyetleri, preoperatif bekleme süreleri, yatış kliniği (servis/yoğun bakım), yatış süresi, yatış boyunca gelişen komplikasyonları (Akut böbrek yetmezliği, SVO, Aort rüptürü vb.) ve sonlanım şekilleri çalışma formuna kaydedildi. Sonrasında grupların başvuru esnasındaki SKB, DKB ve OAB düzeyleri ile preoperatif bekleme süreleri, yatış süresi, yatış boyunca gelişen komplikasyonlar ve sonlanım şekli ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda 65 yaş üstü hastaların % 84,6'sı Stanford tip A bulunurken, öte yandan 65 yaş altı hastaların % 84,8'sı Stanford tip A bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to determine the effects of diastolic blood pressure (DBP) on the prognosis and mortality in aortic dissection patients over 65 years old and under 65 years old. Method: We included 72 patients in this retrospective study and study groups were divided into two groups according to 65 age. Demographic data, dissection type (Stanford A-B), DBP, systolic blood pressure (SBP), mean arteriel pressure (MAP), heart rate (/min) main complaints, preoperative length of stay, hospitalisation clinic (clinic/intensive care unit), length of hospitaliisation, complications during hospitalisation (renal failure etc..) and the outcome (death/dischargement) results were noted. Preoperative lenth of stay, hospitalisation length, outcome and complications were compared between groups according to SBP, DBP, MAP and heart rate. Results: In our study, 84.6% of the patients over 65 years old were Stanford type A, and 84.8% of the patients under 65 years old were Stanford type A.