Parallel flow shop scheduling with common workstations
Ortak iş istasyonlarıyla paralel akış tipi atölyeleri çizelgeleme
  1. Tez No: 621797
  2. Yazar: MUHAMMET KEMAL ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SEDEF MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde, tüm işlerin tamamlanma zamanını en aza indirgeme hedefiyle paralel akış tipi atölye çizelgeleme problemine odaklandık ve bunu yaparken operatör sayısına bağlı olarak akış tip atölye tasarımlarını da inceledik. Literatürdeki çalışmalardan farklı olarak, belli aşamalarda ortak iş istasyonları kullandık, aşamalar arasında sınırlı tampon stok alanları yerleştirdik ve paralel atölyeler arasında iş geçişine izin vermedik. Konya'daki bir kompresör firmasının üretim ortamı bu çalışmayı yapma konusunda bizi motive etti. Karışık tamsayılı doğrusal programlama (KTDP) olarak iki adet matematiksel model geliştirdik. Bu çalışmada çözüm süresi kısıtı olarak kullandığımız bir saat içerisinde KTDP nadiren en uygun çözümü bulduğu için, iyi bilinen NEH algoritmasının değiştirilmiş hali olan sezgisel yaklaşımlar önerdik. Ayrıca, KTDP ve sezgisel yöntemlerin sonuçlarını daha iyi değerlendirmek için iki tane öncelik kuralı sunduk. Operatör ve iş sayılarına bağlı olarak farklı büyüklükteki problemlerle, çözüm yaklaşımlarını kıyasladığımız kapsamlı deneyler yaptık. Çıkan sonuçlara göre önerilen sezgisel yöntemler, öncelik kurallarından çok daha iyi sonuç verdi. Ayrıca sezgisel yöntemler çok kısa süre içerisinde KTDP modeline de çok yakın sonuçlar verdi ve hatta iş sayısının artmasına bağlı olarak daha iyi sonuçlar verdi. Firma için yapılan deneylerde ise önerdiğimiz sezgisel yöntemler üretim miktarını ikiye katlamayı mümkün kılan yüksek kaliteli çözümler sundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we address the parallel flow shop scheduling problem with common workstations to minimize the makespan, considering the flow shop design defined solely by the number of operators at the workstations. We are motivated by the production environment of a compressor manufacturing company located in Konya, Turkey. Different from the similar studies in the literature, we use common workstations at some of the stages, prefer to place limited buffer areas between the stages, and do not allow for job crossing between the flow shops. We develop two different Mixed Integer Linear Programming (MILP) models for this scheduling problem. These MILPs barely provide the optimal solution in almost one-hour time which is the time restriction in this study; hence, we propose several heuristic approaches that are based on the well-known NEH Algorithm. Moreover, two dispatching rules, SPT and LPT, are utilized to evaluate the results of the MILPs and the proposed heuristics better. We perform extensive computational experiments using several problem instances that are differentiated by the number of operators and jobs, and compare the solution approaches. The results indicate that the proposed heuristic approaches are superior to the dispatching rules providing very close results to the MILP results in a short time and even better results as the number of jobs increases. In the experiments carried out for the compressor company's case, the proposed heuristic methods provide promising solutions that make it possible for the decision maker to select the most productive shop design doubling the production volume.