Steel sector commodity price risk and application for mitigation
Çelik sektörünün fiyat riski ve riskin azaltılmasına yönelik bir uygulama
  1. Tez No: 621798
  2. Yazar: BURAK ÖZLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ETHEM ÇANAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çelik, demir cevheri ve kömür bileşimi olan bir alaşımdır. Her iki hammaddenin (demir ve kömür) ve çeliğin fiyatı serbest piyasa koşullarında, arz talep dengesine göre belirlenmektedir. Bu nedenle üreticilerin fiyat riski bulunmaktadır. Hammadde fiyatlarının arttığı ve nihai mamul fiyatlarının düştüğü dönemlerde üreticilerin karlılıkları olumsuz yönde etkilenmekte hatta üreticiler iflas edebilmektedir. Fiyat riski çelik sektöründeki en büyük risk olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma çelik üreticilerinin karşılaştıkları fiyat riskine çözüm üretmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, sözleşme stratejileri, satınalma stratejileri ve finansal hedging stratejileri değerlendirilmiştir. Bu stratejilerin bileşimlerinin ne şekilde tarihsel verilerden ve optimizasyon modellerinden yararlanılarak hesaplanmıştır. Doğru strateji bileşenlerinin belirlenmesi için hammadde ve nihai mamul fiyatları ARMA, ARIMA, ARCH ve GARCH zaman serisi modellerinden yararlanılarak modellenmiştir. En iyi model SIC yöntemi kullanılarak kararlaştırılmıştır. Çelik üreticilerinin fiyat riskleri, riske maruz değer (VaR) modeli kullanılarak hesaplanmış ve riskin boyutu ele alınmıştır ve bu riskin hedging stratejileri uygulandıktan sonra hangi değere geleceği ölçülmüştür. Çalışma sonucunda doğru hedging stratejilerinin uygulanması durumunda riske maruz değerin düşüş göstereceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Steel is an alloy of iron and coking coal. Both two raw materials (coking coal and iron ore) and steel price are determined in a free market with supply and demand dynamics. This price mechanism result in price risk for manufacturers. If raw material cost becomes higher or final product price becomes lower, manufacturers' profit decreases, even the companies goes bankruptcy. Price risk is considered as the most important risk in the steel industry. This study deals with find solution about how price risk for steel manufacturers can be mitigated. For this purpose different mitigation strategies such as contracting strategies, purchasing strategies and financial hedging strategies are evaluated. The mixture of the strategies are determined by historical data and optimization model. In order to detect right strategy mixture raw material and finished product price are modeled with econometric time series models such as Autoregressive Moving Average (ARMA), Autoregressive Integrated Moving Average (ARIMA), Autoregressive Conditional Heteroscedasticity (ARCH) and Generalized Autoregressive Conditional Heteroscedasticity (GARCH). The best model is selected via Schwarz Information Criteria (SIC) method. Price risk for steel manufacturers are determined with Value at Risk method to show how much risk that companies are facing and what is the risk after applying the mitigation strategies. Empirical results show that Value at Risk for producers decreases if the right mitigation strategy is applied.