Dirençli olan ve olmayan ailesel akdeniz ateşi hastalarında speckle tracking ekokardiyografi ile miyokardiyal disfonksiyonun karşılaştırılması
The comparison of myocardial dysfunction using speckle tracking echocardiography in resistive and non-resistive familial mediterranean fever patients
- Tez No: 621810
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET AKAR, ÖĞR. GÖR. SERCAN GÜCENMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Ailesel AkdenizAteşi (AAA) hastalarında, ataklar sırasında ve ataksız geçen dönemde perikardiyal ve miyokardiyal tutulum olduğunu gösteren çalışmalar olduğu halde dirençli ve dirençli olmayan AAA hastalarında kardiyak membran etkilenmesi açısından bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada dirençli olan ve olmayan AAA hastaları miyokardiyal disfonksiyonlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 74 AAA hastası (57 dirençsiz,17 dirençli) ve 74 sağlıklı kontrol dahil edildi. Kardiyak risk faktörleri içeren hastalar çalışma dışı bırakıldı. İki mg/gün veya maksimum tolere edebildiği kolşisine rağmen 3 ayda 1 veya daha fazla atak yaşayan hastalar, amiloidozu olan (en az 2 defa 500 mg/gün proteinürisi olan veya biopsi ile kanıtlanmış amiloidozu olan hastalar) ve biyolojik ajan tedavisi alan hastalar dirençli AAA olarak kabul edildi. Hastaların demografik ve hastalığa ilişkin verileri yapılandırılmış bir forma kaydedildi. Uzman kardiyologlar tarafından speckle tracking ekokardiyografi yapıldı. Bulgular: Hasta grupları arasında yaş, cinsiyet ve hastalık süresi açısından anlamlı fark yoktu(p>0,05). Dirençli olmayan AAA hastalarında kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ekokardiyografik olarak GLS anlamlı düşük saptandı(p0.05). Sonuç: AAA hastalarında sağlıklılara göre miyokardiyal disfonksiyon olduğu, ancak dirençli olarak kabul edilen AAA hastalarında dirençli olmayanlara göre anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Although there are studies showing pericardial and myocardial involvement in Familial Mediterranean Fever (FMF) patients during and attack-free periods, there is no study on cardiac membrane involvement in resistive and non-resistive FMF patients. Therefore, it is aimed to compare myocardial dysfunction in resistant and non-resistant FMF patients. Methods: Seventy-four FMF patients (57 non-resistive, 17 resistive) and 74 healthy controls were included in the study. Patients with cardiac risk factors were excluded. Patients who had amyloidosis (patients who hadproteinuria at least 2 times 500 mg/day or biopsy-proven amyloidosis), who had one or more attacks in three monthsdespite of 2 mg/day or maximum tolerated colchicineor who were treated with biological agents were accepted as resistive FMF. Demographic and disease related data of the patients were recorded on a structured form. Speckle tracking echocardiography was performed by specialist cardiologists. Results: There was no significant difference between patient groups in terms of age, sex and disease duration (p>0.05). In non-resistive FMF patients, GLS was significantly lower in echocardiography when compared with control group (p0.05). Conclusion: Myocardial dysfunction was found in FMF patients compared to healthy subjects, but there was no significant difference in non-resistive FMF patients compared to resistive FMF patients.