Dar alan oyunlarının genç futbolcularda teknik beceri ve fiziksel özelliklere etkisi (Filistin örneği)
The effect of small-sided games on technical skills and physical characteristics of young soccer players (palestine sample)
  1. Tez No: 621815
  2. Yazar: DIYA MOHAMMAD JAMIL SABAH DIYA MOHAMMAD JAMIL SABAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Dar alan oyunlarının genç futbolcularda teknik beceri ve fiziksel özelliklere etkisinin (Filistin örneği) incelenmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışma Filistin'deki Batı Şeria' ya bağlı Tulkarem ilindeki Kültürel Tulkarem Spor Kulübünde yapılmıştır. Araştırmaya toplamda yaş aralığı 12–15 arasında değişen 20 denek ve 20 kontrol grubu olmak üzere toplamda 40 erkek futbolcu katılmıştır. Katılımcılardan 8 haftalık 30x42 m saha ölçülerinde 5x5 dar alan oyunları öncesi ve sonrası fiziksel ve teknik parametreleri alınmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan futbolcuların tanımlayıcı özelliklerinin ortalamalarına baktığımızda, yaş 14,23±0,73 yıl, antrenman yaşı, 3,95±0,6 yıl, vücut ağırlığı 52,5±7,12 kg, boy uzunluğu 164±6,63 cm, VKİ 16,96±4,06 kg/m2olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effect of small-sided games on technical skills and physical characteristics of young soccer players (Palestine sample). MaterialandMethod: This study wasdone in Cultural Tulkarem Sports Club in Tulkarem province of West Bank, Palestine. with total age range of 12–15 year, a total of 40 male soccer players 20 experimental and 20 control groups, were included in the study. Duringthe 8-week period, the physical and technical parameters of the participants were recorded before and after the Small-Sided games consisting of 30x42m field size and 5x5 players.