Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde nekrotizan enterokolit sıklığı ve özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of incidence and characteristics of necrotizing enterocolitis in neonatal intensive care unit
- Tez No: 621816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA SANDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Nekrotizan enterokolit (NEK) özellikle prematüre yenidoğanlarda görülen, gastrointestinal sistem ile ilgili sık görülen ve hayatı tehdit eden sorunların başında gelmektedir. Sağlık bakım olanakları ve teknolojideki tüm gelişmelere rağmen neonatal dönemin hala önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Bu çalışmamızda, NEK tanısı ile izlenen olguların risk faktörleri, karakteristik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulguları, tedavi yaklaşımları ile mortalite oranlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ocak 2016-Aralık 2019 tarihleri arasında yenidoğan yoğun bakım ünitesimizde takip edilen hastalardan NEK tanısı alan 100 yenidoğan çalışma grubu olarak kabul edildi. Çalışma grubu içinde; şüpheli NEK (Evre 1) olanlar 63 olgu, kesin NEK ve ilerlemiş NEK (Evre 2-3) tanılı 37 olgu tanımlandı. NEK tanısı alan olgular şüpheli NEK (Evre 1 NEK), kesin NEK ve ilerlemiş NEK (Evre 2-3 NEK) olarak iki gruba ayrıldı. Belirlenen tarihler arasında kliniğimizde yatan tüm hastalarda NEK insidansı %6,7 olarak saptandı. Evre 2-3 NEK insidansı ≤28 gebelik haftasında doğan yenidoğanlarda %14, doğum ağırlığı
Özet (Çeviri)
Necrotizing enterocolitis (NEC) is one of the most common and lifethreatening problems related to the gastrointestinal tract, especially in premature neonates. Despite all the advances in health care and technology, neonatal period is still an important cause of mortality and morbidity. In this study, it was aimed to evaluate the risk factors, characteristics, clinical and laboratory findings, treatment approaches and mortality rates of the patients who were followed up with the diagnosis of NEC. Between the dates of January 2016-December 2019, 100 newborns who were diagnosed with NEC from the patients who were followed up in our neonatal intensive care unit were accepted as the study group. Within the studying group; 63 cases with suspected NEC (Stage 1), 37 cases with definite NEC and advanced NEC (Stage 2-3) were identified. Patients diagnosed with NEC were classified into two groups as suspect NEC (Stage 1 NEC), definite NEC and advanced NEC (Stage 2-3 NEC). Between the determined dates, the incidence of NEC was found to be 6.7% in all patients hospitalized in our clinic. The incidence of stage 2-3 NEC was 14% in newborns born at ≤28 weeks of gestation, and 13.2% in newborns with a birth weight