Yeni sentez platin (II) sakkarinat kompleksinin (trans[PT(sac)2(PPH2CY)2]) panc-1 pankreas kanseri hücreleri üzerindeki sitotoksik/apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of cytotoxic / apoptotic effects of new synthesis platinum (II) saccharinate complex (trans- [PT (II) 2 (PPH2CY) 2]) on panc-1 pancreatic cancer cells
  1. Tez No: 621829
  2. Yazar: BEYHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ULUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Moleküler Tıp, Onkoloji, Pharmacy and Pharmacology, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pankreas kanseri, agresif ve malign özelliği yüksek olan, erken tanısının zor olması ve hızlı metastaz kabiliyeti ile ölüm oranı yüksek olan bir kanser türüdür. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi pankreas kanserinde de kemoterapik ve radyoterapik uygulamalar, kanser hücrelerinde oluşan direnç mekanizması tedaviyi başarısız kılmaktadır. Son yıllarda klinik olarak kullanılan platin bazlı antikanser ilaçlara alternatif, yeni kemoterapötik metal bazlı komplekslerin keşfedilmesine yönelik araştırmalar, büyük ilgi görmektedir. Çalışmamızda kimyasal araştırma grubu tarafından yeni sentez edilen platin (II) sakkarinat kompleksinin (trans[Pt(sac)2(pph2cy)2]) PANC-1 pankreas kanseri hücreleri üzerindeki sitotoksik/apoptotik etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Amacımız doğrultusunda yeni sentez platin (II) sakkarinat kompleksinin (trans-[pt(sac)2(pph2cy)2]) sitotoksik etkisini belirlemek için MTT ve SRB testi yapılmış, 24 ve 48 saatler için IC50 ve IC90 değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca flow sitometrisi yöntemi ile 12 ve 24 saatler için Anneksin V, Kaspaz 3/7, mitokondri membran potansiyeli ve oksidatif stres parametrelerine bakılarak hücre ölüm metodu değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda yeni sentez platin (II) sakkarinat kompleksinin (trans-[Pt(sac)2(pph2cy)2]) PANC-1 hücreleri üzerinde gösterdiği apoptotik ve sitotoksik etkileri nedeniyle pankreas kanseri tedavisinde ümit vaadedici bir antikanser ajan olarak değerlendirilebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is a type of cancer that has high aggressive and malignant features, has a high early mortality rate and rapid metastasis, and a high mortality rate. As with other types of cancer, chemotherapeutic and radiotherapeutic applications in pancreatic cancer, the resistance mechanism formed in cancer cells make the treatment unsuccessful. Researches on the discovery of new chemotherapeutic metalbased complexes, which are alternative to platinum-based anticancer drugs, which have been used clinically in recent years, are of great interest. In our study, it was aimed to investigate the cytotoxic / apoptotic effect of the newly synthesized platinum (II) saccharinate complex (trans- [Pt (II) 2 (pph2cy) 2]) on PANC-1 pancreatic cancer cells. In line with our aim, MTT and SRB tests were performed to determine the cytotoxic effect of the new synthesis platinum (II) saccharinate complex (trans- [Pt (II) 2 (pph2cy) 2]) and IC50 and IC90 values were calculated for 24 and 48 hours. In addition, cell death method was evaluated by looking at Anneksin V, Caspase 3/7, mitochondrial membrane potential and oxidative stress parameters for 12 and 24 hours with flow cytometry method. As a result of our study, it was thought that the new synthesis platinum (II) saccharinate complex (trans- [Pt (II) 2 (pph2cy) 2]) can be evaluated as a promising anticancer agent in the treatment of pancreatic cancer due to its apoptotic and cytotoxic effects on PANC-1 cells.