The effects of sensory-based activities and mat modified pilates exercises on balance, posture, quality of life, anxiety and depression level in healthy adult females doing amateur folk dance
Amatör halk oyunu oynayan sağlıklı yetişkin kadınlarda duyusal temelli aktivitelerin ve mat modifiye pilates egzersizlerinin denge, postür, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon düzeyleri üzerine etkisi
- Tez No: 621832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL DİDEM TAKİNACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Duyusal temelli aktivitelerin ve mat modifiye pilates egzersizlerinin denge, postür, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlanan bu çalışma, Haziran 2018 ve Eylül 2018 tarihleri arasında, Care Oyun Akademisi ve IKS Akademi 'de yapıldı. Çalışmaya 25-65 yaş aralığında; 30'u amatör halk oyunlarına devam eden ve 10'u sedanter yaşam sürdüren 40 katılımcı, gönüllü olarak katıldı. . Katılımcılar dört gruba ayrıldı; Grup 1(n=10) duyusal temelli aktivitelere katılan grup, Grup 2(n=10) ise mat modifiye pilates egzersizlerine katılan grup, Grup 3(n=10 aktif kontrol) amatör halk oyunlarına devam eden grup ve Grup 4(n=10 sedanter kontrol) ise günlük sedanter yaşamını devam ettiren grup. Egzersizler fizyoterapist eşliğinde 6 hafta süreyle, haftada 1 seans şeklinde yapıldı. Tüm gruplar çalışma başlangıcında ve 6. hafta sonunda değerlendirildi. Statik denge değerlendirmesinde Tek Bacak Üstünde Durma testi, dinamik denge değerlendirmesinde Prokin cihazı, postür değerlendirmesinde New York Postür Değerlendirme Skalası, yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde Notingham Sağlık Profili ve anksiyete ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesinde ise Beck Anksiyete Envanteri ve Beck Depresyon Envanteri kullanıldı. Çalışma sonunda Grup 1 ve Grup 2 çift ayak üzerinde dinamik denge parametrelerinde iyileşme gösterirken, Grup 1 ayrıca sağ ve sol ayak üzerindeki dinamik denge parametrelerinde ve postürde anlamlı iyileşme gösterdi. Yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı değişimler saptanmadı. Sonuç olarak; duyusal temelli aktiviteler ve mat modifiye pilates egzersizlerinin çift ayak dinamik dengeyi geliştirdiği; ayrıca duyusal temelli aktivitelerin sağ ve sol ayak üzerinde ki dinamik dengenin geliştirilmesinde de etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effectiveness of sensory-based activities and mat modified pilates exercises on balance, posture, quality of life, anxiety and depression. The study was conducted during June 2018- September 2018 in Care Oyun Akademisi and IKS Akademi. The study included 40 health adult female volunteer aged between 25-65 years which 30 of them was doing amateur folk dance and 10 of them continued their daily sedentary life. They are separated four groups (Group 1, Group 2, Group 3, and Group 4). Group 1(n=10) participated sensory-based activities, Group 2(n=10) done mat modified pilates exercises, Group 3(n=10, active control) continued amateur folk dance, Group 4(n=10, sedentary control) was sedentary group. Each groups performed activities/exercises during the 6 weeks, one session in a week, and they were evaluated before and after interventions. The static balance was evaluated Single Leg Stance Test (SLST), dynamic balance was evaluated by Prokin device, the posture was evaluated by New York Posture Rating Scale (NYPRS), The Notingham Health Profile (NHP) was used for evaluation of quality of life, Beck Anxiety Inventory (BAI) and Beck Depression Inventory (BDI) were used to evaluate the level of anxiety and depression. The main results of this study comparing the groups, while Group 1 and Group 2 were demonstrating improvement in dynamic balance parameters on bipedal position, Group 1 also showed greater improvement in dynamic balance parameters on right foot and left foot, and NYPRS. There were no statistically significant changes in level of quality of life, anxiety and depression. Conclusion, while the sensory based activities and mat modified pilates exercises are affective on dynamic balance on bipedal position, the sensory based activities are also affective on dynamic balance on right and left foot.