Çocuk acil servise ateş yakınması ile getirilen 3 aydan küçük bebeklerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of infants less than three months of age who were brought to the paediatric emergency department with a fever.
  1. Tez No: 870205
  2. Yazar: ÇAĞRI FURKAN PARLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmamızda çocuk acil servise ateş yakınmasıyla başvuran yenidoğan ve 1-3 aylık hastaların başvuru klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirmesi ve ateşin lokalize bulgusunun olup olmamasına göre her grubun kendi içinde klinik ve laboratuvar özelliklerini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Çocuk Acil Polikliniği'ne 01/01/2019-31/10/2023 tarihleri arasında ateş şikâyeti ile başvuran 0-3 aylık hastalar retrospektif olarak inceledik. Hastaların demografik özellikleri, semptomları, klinik bulguları, laboratuvar ve görüntüleme verileri hastane elektronik belge yönetim sistemindeki kayıtlardan elde edildi. Bulgular: Çocuk acil servisine ateş şikayetiyle başvuran 403 hasta çalışmanın örneklemini oluşturdu. Lokalize bulgu olmayan ateş yenidoğanların %27,5'inde, 1-3 aylık hastaların %17,2'sinde saptandı. Lokalize bulgusu olmayanla olan ateşli yenidoğanların hemogram, CRP ve PCT tetkikleri karşılaştırıldı ve lokalize bulgusu olmayanlarda olanlara göre CRP değeri yüksekti (p5 ve/veya lökosit esteraz pozitifliği ve/veya nitrit pozitifliği saptanan ve lokalize bulgusu olmayan ateşli yenidoğanların %75'inde, 1-3 aylık hastalarda %54,6'sında idrar kültüründe üreme görüldü. Yenidoğanların %23,5'ine, 1-3 aylık hastaların ise %16,2'sine lomber ponksiyon yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the clinical and laboratory findings in neonates and 1-3 month old patients presenting to the paediatric emergency department with the complaint of fever and to evaluate the clinical and laboratory characteristics of each group according to the presence or absence of localised signs of fever. Method: A retrospective analysis was conducted on patients aged 0-3 months who were admitted to the Pediatric Emergency Outpatient Clinic of Çanakkale 18 Mart University Faculty of Medicine Hospital between 01/01/2019-31/10/2023 with fever as the presenting complaint. Data on the patients' demographic characteristics, symptoms, clinical findings, laboratory and imaging data were obtained from the hospital's electronic document management system. Results: The study sample consisted of 403 patients who presented to the paediatric emergency department with a complaint of fever. Fever without localised signs was found in 27.5% of neonates and 17.2% of patients aged 1-3 months. Hemogram, CRP and PCT tests of febrile neonates with and without localised signs were compared and the CRP level was higher in neonates without localised signs compared to those with localised signs (p5 and/or leukocyte esterase and/or nitrite positivity and without localised findings and in 54.6% of patients aged 1-3 months. Lumbar puncture was performed in 23.5% of neonates and 16.2% of patients aged 1-3 months.