Elektrik üretim dağıtım tesislerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirmesi ve çözüm önerileri
Evaluation and solution proposals in electricity generation distribution plants for occupational health and safety
  1. Tez No: 621868
  2. Yazar: SERKAN ÇIKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarının amacı, işverenlere, çalışanlara, insan kaynaklarına ve personel temsilcilerine mesleki tehlikeleri bildirmek, önlemek, azaltmak ve çalışma koşullarını iyileştirmek için gereken önlemler konusunda bilgilendirici çalışmalar yapmaktır. Bu görevler, iş hekimleri, İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlarından oluşan çok disiplinli bir iş sağlığı ekibi tarafından yürütülmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliğinin hak ve yükümlülükleri 6331 sayılı İSG kanununda yer almaktadır. Bu eylemlerin amacı önceden tanımlanmış risklere derhal müdahale edebilmektir. Bu multidisipliner ekibin misyonları, çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak ve çalışma koşullarını iyileştirmek amacıyla önleyici faaliyetlere ve mesleki risklerin değerlendirilmesine yöneliktir. Bunları birkaç örnekle şekillendirebiliriz işyerlerini ziyaret, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, belirli durumlara adapte edilmesi veya istihdamda tutulması amacıyla iş eğitimi, mesleki risklerin belirlenmesi ve analizi, özel risk eğitimi, iş formunun geliştirilmesi ve güncellenmesi, acil durum organizasyonu ve acil durum hizmetleri hakkında tavsiyeler, sağlık, güvenlik ve çalışma koşulları komitesi toplantılarına katılım, metrolojik ölçümlerin gerçekleştirilmesi ve epidemiyolojik araştırmalar, mesleki faaliyetlerle ilgili bilinçlendirme kampanyalarının düzenlenmesi, herhangi bir yeni üretim tekniğinin incelenmesi, Bu iyileştirmeyi amaçlayan faaliyetler iş sağlığı ve güvenliği alanına katkıda bulunmak adına, farklı belgelerle ilgili kurumlara detaylı bir şekilde iletilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the Occupational Health and Safety studies is to inform the employers, employees, human resources and personnel representatives about the necessary measures to report, prevent, reduce and improve working conditions. These tasks are carried out by a multidisciplinary occupational health team consisting of occupational physicians, Occupational Health and Safety experts. The rights and obligations of Occupational Health and Safety are included in the OHS law numbered 6331. The purpose of these actions is to respond immediately to predefined risks. The missions of this multidisciplinary team are aimed at preventive activities and the assessment of professional risks in order to protect the health and safety of employees and improve working conditions. We can shape them with a few examples visiting workplaces, improving working conditions, job training in order to adapt to certain situations or to keep them in employment, identification and analysis of professional risks, special risk education, developing and updating the business form, advice on emergency organization and emergency services, attending health, safety and working conditions committee meetings, performing metrological measurements and epidemiological research, Organizing awareness campaigns related to professional activities, examination of any new production technique, Activities aiming at this improvement should be conveyed to the institutions related to different documents in detail in order to contribute to the field of occupational health and safety.