Çelik ve cam lifi polimer donatılı ultra yüksek performanslı betonların eğilme davranışlarının incelenmesi
Investigation of bending behavior of ultra high-performance concrete with steel and glass fiber polymer reinforcement
  1. Tez No: 621922
  2. Yazar: CAN OTUZBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez kapsamında, çelik ve cam lifi polimer donatılı ultra yüksek performanslı betonlarla üretilen Kirişlerin eğilme etkisi altında davranışları incelenmiştir. Ultra yüksek performanslı betonların basınç dayanımı, eğilme dayanımı, elastisite modülü ve Kirişlerin enerji yutma kapasiteleri belirlenmiştir. İki farklı tipte donatı yerleşimi modellenen gerçek boyutlu Kiriş numunelerinin üretimi yapılmıştır. Ultra yüksek performanslı betonların üretiminde çelik lif kullanılmıştır. Ultra Yüksek performanslı betonla üretilen cam lifi polimer donatılı Kirişlerin eğilme etkisi altında, çelik donatı ile üretilen Kirişlere göre eğilme etkisi altında dayanımının ve kırılma enerjisinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the behavior of beams produced with steel and glass fiber polymer reinforced ultra high performance concretes under bending effect was investigated. The compressive strength, flexural strength, modulus of elasticity of ultra high performance concrete were determined. Two different types of real-life beam samples were modeled. Steel fiber is used in the production of ultra high performance concrete. It has been observed that glass fiber polymer reinforced beams produced with ultra high performance concrete have reduced strength and fracture energy under bending compared to steel reinforced beams.