Bazı şeftali-nektarin çeşitlerinde örtüaltı yetiştiriciliğin erkencilik, verim ve meyve kalite özelliklerine etkileri
Effects of protected cultivation on the earliness, yield and fruit quality characteristics of some peach-nectarine cultivars
  1. Tez No: 621923
  2. Yazar: SULTAN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Astoria ve Maya şeftali ve Garbaja nektarin çeşitlerinin erkencilik, verim ve meyve kalite özellikleri üzerine örtüaltı ve açıkta yetiştiriciliğin etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, ilk çiçeklenme, tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu, hasat zamanı gibi fenolojik gözlemler; ağaç başına verim, gövde birim kesit alanına düşen verim ve dekara verim gibi verim özellikleri ve meyve ağırlığı, meye eni, meyve boyu, meyve yüksekliği, çekirdek ağırlığı, et/çekirdek oranı, suda çözünebilir toplam kuru madde (SÇKM), pH ve asitlik ölçümleri gibi meyve kalite analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Minolta renk ölçer ile meyve kabuk ve et rengi, L, a*, b*, C ve h° olarak ölçülmüştür. Çalışmada, Antakya/Hatay ekolojisinde, örtüaltında çiçeklenme 31 Ocak-22 Şubat tarihlerinde gerçekleşirken, açıkta çiçeklenmenin 15 Şubat-3 Mart tarihleri arasında gerçekleştiği belirlenmiştir. Çeşitlerin örtüaltındaki hasat tarihleri 29 Nisan-24 Mayıs arasında ve açıktaki hasat tarihleri 20 Mayıs-7 Haziran arasında gerçekleşmiştir. Astoria ve Maya çeşitlerinin örtüaltındaki meyve olgunlaşması açığa göre 21 gün daha erken meydana gelirken, Garbaja çeşidinde örtüaltında meyve olgunlaşması açığa göre 10 gün daha erken meydana gelmiştir. En fazla meyve ağırlığına örtüaltında Astoria çeşidi (149.41 g) sahip olurken, açıkta en fazla meyve ağırlığına Garbaja ve Astoria çeşitleri (sırasıyla, 153.70 g ve 136.15 g) sahip olmuştur. Meyve kabuğunun kırmızı renk değeri ve yoğunluğunun açık yetiştiricilikte daha yüksek olduğu saptanmıştır. En yüksek ağaç başına ve dekara verime örtüaltında Astoria çeşidi (sırasıyla, 21.36 kg/ağaç ve 3545.8 kg/da) ve açıkta Garbaja (sırasıyla, 26.58 kg/ağaç ve 4413.7 kg/da) ve Astoria (sırasıyla, 25.60 kg/ağaç ve 4296.6 kg/da) çeşitleri sahip olmuştur. Sonuç olarak, örtüaltında Astoria çeşidinin erkencilik, verim ve meyve kalite özellikleri bakımından oldukça ümitvar olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of protected cultivation on the earliness, yield and fruit quality characteristics of Astoria and Maya peaches and Garbaja nectarine cultivars. In the study phenological observations such as first flowering, full flowering, end of flowering, harvest dates; yield parameters such as yield per tree, yield per trunk cross sectional area (kg/cm2), yield per acre and fruit quality characteristics such as fruit weight, fruit diameter, fruit height, seed weight, flesh/seed ratio, total soluble solids (TSS), pH and acidity were investigated. In addition, fruit skin and flesh colors (L, a*, b*, C and h°) were measured by Minolta chromometer. In the study, flowering times under protected cultivation ranged between January 31 and February 22, while open flowering ranged between February 15 and March 3 in Antakya/Hatay ecological conditions. The harvest dates of the cultivars under plastic cover were between 29 April and 24 May whereas the harvest dates of the cultivars under open area were between 20 May and 7 June. The fruit ripening of Astoria and Maya cultivars occurred 21 days earlier than the open area and fruit maturation of Garbaja cultivar occurred 10 days earlier than the open area. Astoria cultivar had the highest fruit weight (149.41 g) under plastic cover, while Garbaja and Astoria cultivars had the highest fruit weight (153.70 g and 136.15 g, respectively) under open area. The red color value and its density of the fruit skin under open area was higher than that of plastic cover. The highest yields per tree and per acre were found in Astoria cultivar (21.36 kg/tree and 3545.8 kg/acre, respectively) under plastic cover. In open area, yield parameters were highest in Garbaja (26.58 kg/tree and 4413.7 kg/acre, respectively) and Astoria (25.60 kg/tree and 4296.6 kg/acre, respectively) cultivars. As a result, Astoria cultivar under plastic cover was very promising in terms of earliness, yield and fruit quality characteristics.