Domates mamullerinde ergosterolin düzeyi ve proseste değişiminin kinetiği
Ergosterol level in tomato products and variation kinetics during process
- Tez No: 131426
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ARTIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Doktora Tezi DOMATES MAMULLERİNDE ERGOSTEROLÜN DÜZEYİ VE PROSESTE DEĞİŞİMİNİN KİNETİĞİ Çetin KADAKAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nevzat ARTIK Küflerin önemli bir hücresel bileşeni olan ergosterolün salçaya işlenen domateslerin kalitesinin belirlenmesinde son yıllarda önemli bir kriter olarak kullanılma potansiyeli bulunmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada, ergosterolün domates mamulleri için hammaddenin kalitesinin belirlenmesinde kriter olup olamayacağı ve proses ve depolama koşullarındaki değişimi incelenmiştir. Bu amaçla, araştırmanın ilk aşamasında, farklı oranlarda çürümüş domateslerden elde edilen domates pulplarında ergosterol miktarı ile çürüklük arasındaki ilişki belirlenmiş ve Standard bir metot olan Howard Mould Count (HMC) sayımlan ile karşılaştırılmıştır. İkinci aşamada, domates salçası ve pulpundan elde edilen serum kısmına farklı doz ve sürelerde aktif kömür uygulamasının serum rengi ve ergosterol üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü aşamasında, farklı fabrikalardan 2000 ve 2001 yıllarında temin edilen örnekler ergosterol, HMC ve diğer bazı fiziksel ve kimyasal kriterler bakımından karşılaştırılmıştır. Çalışmanın dördüncü aşamasında, domatesin salçaya işlenmesi ve ürünün farklı sıcaklık, süre ve ambalajlama koşullarında depolanması sırasında ergosterol, likopen ve B- karoten miktarlarının değişimi incelenmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise farklı pH ve farklı sıcaklıklarda ısıl işlem uygulanarak salça serumunda ergosterolün parçalanma kinetiği belirlenmiştir. Çalışma sonunda, farklı çürüme düzeyindeki (sağlam, %30, %60 ve %100) domates meyvelerinden üretilen domates sularının ergosterol içeriklerinin çürüklükle doğru orantılı olarak arttığı (r2=0.92) ve sonuçların HMC sayımlanyla uyumlu olduğu saptanmıştır. Domateslerden elde edilen posalarda da benzer şekilde ergosterolün çürüklük düzeyiyle orantılı olarak arttığı belirlenmiştir. Toz ve granül aktif kömür uygulamaları ile renk iyileşmesi ve ergosterolün uzaklaştırılması arasında doğrusal bir ilişki olduğu, ancak uygulama sûresinin bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Domatesin, domates salçasına işlenmesi aşamalarında genel olarak ısıtma ve evaporasyon işlemlerinin ergosterol miktarını azalttığı, palperleme aşamasının artırdığı, sıcak dolum aşamasının ise etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis ERGOSTEROL LEVEL IN TOMATO PRODUCTS AND VARIATION KINETIC DURING PROCESS Çetin KADAKAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Prof. Dr. Nevzat ARTIK Ergosterol, which is an important constituent of fungal cell wall, has the potential to be used as an important quality index for the tomatoes processed to tomato paste. Therefore, this study was focused on whether ergosterol could be used as a quality index. Also, the level and fate of ergosterol in tomato products, during processing and storage conditions were investigated. In the fast step of the research, relationship between the amount of ergosterol in tomato pulp samples, which were produced from decayed tomatoes at different ratios, was determined and compared to the standard Howard Mold Count (HMC) technique. In the second step, effect of different doses of activated charcoals and mixing periods on the colour and ergosterol level in the serum fraction of tomato paste and pulp were investigated. In the third step, ergosterol, HMC and some other physical and chemical properties were compared in tomato paste samples produced between 2000 and 2001 years in different factories. In the fourth step, changes in the level of ergosterol, lycopene and P-carotene in the samples during tomato paste process and storage of the product in various temperature, time and packaging conditions were investigated. In the final step of the research, kinetic study for the destruction of ergosterol in the serum fraction of tomato pulp under different pH conditions was carried out Results showed that ergosterol level of tomato pulp increased proportionally (1^=0.92) with the increasing level of decayed proportions of tomatoes used to produce tomato pulp. Results for ergosterol level were in agreement with HMC values. Similarly, ergosterol content of tomato pomace produced from the tomatoes at different decay proportions showed increase with the decay proportion. It was observed that the dosage of activated charcoal, both in dust and granular forms, was found to be effective for the improvement of color and removal of ergosterol. However, no effect of mixing periods was found to be effective for the improvement of color and removal of ergosterol. In general, during production of tomato paste, decrease in the level of ergosterol at heating and evaporation stages, and increase at pulping stage were determined. However, no effect at hot filling stage was observed.