Kataforez kaplama prosesinde oluşan hidrojen gazının pişirme fırınında değerlendirilmesinin incelenmesi
Investigation of the evaluation of hydrogen gas in cataphoresis coating process in the cooking furnace
  1. Tez No: 621932
  2. Yazar: ALİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde küresel ısınma nedeniyle oluşan çevresel etkiler giderek artmaktadır. Bu tezin amacı kataforez prosesinde oluşan hidrojen gazının kurutma fırınında değerlendirilerek, daha az yakıt harcanması ve yanma sonucu ortaya çıkan kirletici gazların azaltılması amacıyla araştırma yapmaktır. Böylelikle işletmenin tasarruf edeceği yakıt miktarının hesaplanması, çevreye salınan emisyonun azaltılması ve olumlu çevresel etkilerin incelenmesidir. Dünya çapında kurulu 3000 den fazla boyahane bulunmaktadır ve küresel çapta konunun değerlendirilmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, environmental effects due to global warming are increasing. The aim of this thesis is to evaluate the hydrogen gas produced in the cataphoresis process in the drying furnace, to make less research and to reduce the pollutant gases caused by combustion. This is to calculate the amount of fuel that the enterprise will save, reduce the emission to the environment and examine the positive environmental impacts. There are more than 3000 paint shops installed around the world and the issue will be assessed globally.