Kataforez kaplama öncesinde, yüzey hazırlama, kurutma ve kaplama proseslerinin incelenmesi
Anaylsis of surface preparation, drying and cataphoresis coating process
  1. Tez No: 238965
  2. Yazar: TOLGA ÖZÇANAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kataforez kaplama karmaşık geometrili metal parçaların astar boyanarak korozyondan korunması için çok etkili ve rakipsiz bir yöntemdir. Son yıllarda kullanımı otomobilden başka diğer sektörlerde de yaygınlaşmaktadır. Özellikle jant, radyatör, buzdolabı, çamaşır makinesi ve çeşitli taşıt parçalarının yüzeylerinin astarlanmasında kullanılır.Konvansiyonel kaplama/boyama yöntemleriyle karşılaştırıldığında, önemli üstünlükleri vardır. Bunlar, homojen film kalınlığı ve estetik görünüş, keskin kenar, köşe ve kapalı hacimler ile kaynaklı bölgelerin mükemmel kaplanması, yüksek sertlik, basınç dayanımı, elastikiyet, darbe dayanımı ve yüksek korozyon dayanımı gibi çok iyi mekanik parametrelere sahip olması, yüksek üretim hızı, çok az kayıp miktarı, daha az çevre kirliliği, düşük yangın ve sağlık riski olarak sıralanabilir.Bu çalışmada, kataforez kaplama prosesinde, kaplama öncesi, kaplama esnasında ve kaplama sonrası prosesleri incelenmiş, tasarımı ve hesap yöntemleri açıklanmıştır. Tüm üretim süreçlerinde olduğu gibi, kaplama proseslerinde de yatırım ve işletme maliyetlerinin irdelenmesi büyük önem kazanmaktadır. Dolayısıyla, kataforez kaplama tesislerinin yatırım ve işletme maliyetleri yönünden irdelenerek, kataforez kaplama yerine kullanılan diğer prosesler (yaş boyama ve toz boyama) ile karşılaştırılmış ve ekonomik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cataphoretic electrocoating is currently the most up to date and the most effective technology of protection against corrosion for various types of metal products. Lately its use became widespread in primer coating of among industries, such as wheels, radiators, refrigerators, washing machnies and various vehicle parts.Compared to conventional primer coat applications, it has major superiorties. Layer is smooth, homogenous and of same thickness, covers sharp edges and corners together with welded areas, has very good mechanical parameters such as high hardness, pressure resistance, elasticity, resistance to shock and very high durability in salt chamber, high production speed, very high urilization of paint are these important properties. The paint used for electrocoating is of low environmental harm and low fire risk.In this study, from surface treatment to paint curing the process of cataphoretic electrocoating application is inspected and design and application methods are examined.Also, like in all production processes, the analysis of the investment and operaritng costs gaining importance. Therefore, these inspections are also made in order to compare the application with conventional primer coat applications.