Kişisel satış ve endüstri işletmelerinde uygulanması
  1. Tez No: 62194
  2. Yazar: ÜMİT KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİNÇ BÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kişisel Satış, giderek önem kazanan bir pazarlama faaliyetidir. Rekabet arttıkça, kişisel olarak yüzyüze yapılan satışın da önemi gittikçe artmaktadır. Günümüzde, işletmelerin satış ordusu giderek genişlemekte ve satışçılık, geliri iyi olan meslekler arasına girmektedir. İşletmeler, pazarda satışlarını artırmanın yanısıra, işletme ve ürünlerinin imajlarını korumak ve geliştirmek için de satış güçlerini kullanırlar. Pazarlamada, satışçılardan beklenilen yararı elde edebilmek için işletmelerin, satış elemanlarının seçilip devşirilmesinden, eğitimine ve ücretlendirilip, güdülenmesi, sonuç olarak da kontrolüne kadar olan bütün bu konularda gereken önemi göstermesi zorunludur. Dört bölümden oluşan bu çalışmada, Sanayi işletmelerinde Kişisel Satış üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, Satış artırma çabalarından reklam, satışta özendirme ve halkla ilişkiler kavramları üzerinde durulmuş, satış artırma çabalarını etkileyen etmenlerle, satışları artırıcı etmen olarak mamul, fiyat ve dağıtım kanalları konularında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Satış artırma çabalarının 4. bileşeni olan Kişisel Satışın önemi, pazarlama karması içindeki yeri, organizasyonu ve örgütlenmesi, satışçı tipleri, satışçıların seçimi, eğitimi, ücretlendirilmesi, satış kotalarının belirlenmesi, güdülenmeleri, kontrol ve değerlendirilmeleri ve satışçı düzeyinde davranışsal ilişkileri aksatan uygulamalar konuları üzerinde ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, özel ve kamu sanayi işletmelerinde bir uygulama araştırması yapılmıştır.Anket sonuçlarının değerlendirilmesi yapılarak, sanayi işletmelerinde kişisel satış uygulamalarının bugünkü durumu belirlenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde anket sonuçlarının özeti ile bunlara bağlı olarak çeşitli önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Personel selling is a marketing activity which is increasing in importance over time. As the competition becoming tougher face to face direct sale is gaining even greater importance. Nowadays, sales forces of the companies are expanding and salesman ship is becoming a well paid job. Companies use their sales forces to protect and improve their image as well as to improve their sales in the market. In order to be able to obtain the expected benefit from their sales people in marketing, the companies should pay sufficient attention to selecting training, awarding, motivating and controlling of the sellers. This thesis, consisting of four chapters, deals with the personel selling in industrial operations. In the firs chapter promotion activities such as advertising, sales promotion and public relations have been investigated and some general information on the factors affecting the sales promotion activities, product, price and distribution channels has been given. The second chapter deals in detail with, the importance, of the personel selling as the forth component of promotion activities, position of the personel sales in marketing mix, organization, seller types, sales force selection, training.waginig, determining the quotas, motivation, control and evalution and behavioral aspects affecting the performance of sellers. In the third chapter, a case study in the private and public sectors has been presented. Parameters of the personel selling, which have been given in the second chapter have been tested and evaluated. Chapter four includes a summary, results of questionnaire and different suggestions.