Acil serviste pnömoni tanısı alan olguların taburculuk, yatış ve 30 günlük mortaliteyi öngörmede RDW, PDW, nötrofil/lenfosit oranının prediktif değeri
The patients diagnosed with pneumonia in the emergency department outpati̇ent treatment, hospitalization and 30-day mortality predictive value of RDW, PDW, neutrophil / lymphocyte rate (NLR)
- Tez No: 622039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızda, acil servis başvurularının önemli bir kısmını oluşturan kötü prognozlu TKP hastalarının erken tanımlanmasında hemogram parametrelerinden RDW, PDW ve NLR'nin hastaların tedavi şekli ve 30 günlük mortalite açısından korelasyon olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOT: Prospektif ve tek merkezli olarak yapılan bu çalışma Mayıs 2018 ile Şubat 2019 tarihleri arasında SBÜ Trabzon KEAH Acil Tıp Servisi'ne başvuran toplum kökenli pnömoni(TKP) tanısıalan 18 yaşüstü 358 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen olgulara ait tedavi şekli ve 30 günlük mortalite durumu sorgulandı. BULGULAR: Çalışmamızdaki hastaların %58,1'i (n=208) erkek, yaş ortalaması71,6±17,4 (Min=18; Maks=101) ve %86,0 (n=308)'ında en az bir komorbit hastalık mevcuttu. Hastalarımızın, %10,0 (n=36)'ı30 gün içinde mortalite ile sonuçlanmıştır. Ayaktan tedavi %2,4 (n=3)'ü , yatışıyapılan %13,9 (n=33)'u, servis yatışıyapılan %5,8 (n=9), yoğun bakım yatışıyapılarak tedavi edilenlerde bu oran %28,5 (n=24) olarak bulunmuştur. Çalışmamızda , tedavi şekli ile 30 günlük mortalite arasında anlamlıkorelasyon mevcuttu (p0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:In this study, we aimed to evaluate whether the hemogram parameters RDW, PDW and NLR are correlated in terms of treatment type and 30-day mortality in early identification of patients with poorprognosis, which constitute an important part of emergency department admissions. MATERIALS AND METHODS:This prospective, single-center study was performed between May 2018 and February 2019 and included 358 patients over 18 years of age who were diagnosed as community-acquired pneumonia (CAP). The treatment modality and 30-day mortality status of the patients included in the study were questioned. RESULTS:Of the patients in our study, 58.1%(n = 208) were male and the mean age was 71.6 ± 17.4 (Min = 18; Max = 101) and 86.0% (n = 308) had at least one comorbid disease. 10.0% (n = 36) of ourpatients resulted in mortality within 30 days. 2.4% (n = 3) of outpatient treatment,13.9% (n = 33) of inpatient treatment, 5.8% (n = 9) of hospitalization, this rate in patients treated with intensive care hospitalization 28.5 (n = 24). In our study,there was a significant correlation between treatment modality and 30 day mortality (p 0.05).