Çocuk kliniğinde yatan hastaların beslenme durumlarının ve protein enerji malnütrisyonu oranlarının belirlenmesi
Determination of nutritional status and protein energy malnutrition of patients in pediatric clinic
- Tez No: 622042
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÇELTİK, DR. DUYGU SÖMEN BAYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Protein enerji malnütrisyonu (PEM) erken dönemde tanı konup önlenmediği taktirde çocukluk çağında morbilite ve mortaliteyi artıran en önemli faktörlerden biridir. 5 yaĢ altı ölümlerin en sık sebebi PEM' dir ve vakaların çoğu geri kalmıĢ veya geliĢmekte olan ülkelerde görülür. Bu çalıĢmada öncelikle çocuk servisinde yatmakta olan çocukların beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve PEM oranlarının saptanması amaçlanmıĢtır. Ayrıca PEM geliĢmesine etki eden faktörlerin araĢtırılması hedeflenmiĢtir. Gereç ve Yöntemler: ÇalıĢmaya Ümraniye Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Çocuk Kliniğinde 01.11.2019 – 01.02.2020 tarihleri arasında, yaĢları 01-60 ay arasındaki 272 hasta dahil edildi. ÇalıĢma prospektif tanımlayıcı, tek merkezli araĢtırma olarak planlandı. ÇalıĢmaya dahil edilen hastaların antropometrik ölçümlerine göre Gomez, Waterlaw sınıflaması ile Standart Deviasyon (sapma) Skoru (z- skoru) hesaplandı. Bu skorlamalar ile PEM prevelansı belirlendi. Z skorları ile diğer skorların korelasyonuna bakıldı. PEM geliĢmesine etki eden faktörler araĢtırıldı. Bulgular: ÇalıĢmaya alınan çocuk hastaların vücut ağırlığı SD'lerine göre %4,41'i ağır PEM, %7,35'i orta PEM, %13,97'si düĢük PEM'li olarak saptanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Protein energy malnutrition (PEM) is one of the most important factors that increase morbidity and mortality in childhood, unless early diagnosis is prevented. The most common cause of deaths under the age of 5 is PEM, and most cases occur in underdeveloped or developing countries. In this study, first of all, it was aimed to evaluate the nutritional status of children in hospital service and to determine PEM rates. In addition, it is aimed to investigate the factors affecting PEM development. Materials and Methods: 272 patients between the ages of 01-60 months, between 01.11.2019 - 01.02.2020, were included in the study at the Pediatric Clinic of Ümraniye Training and Research Hospital. The study was planned as a prospective descriptive single-center study. According to the anthropometric measurements of the patients included in the study, Gomez, Waterlaw classification and Standard Deviation (deviation) Score (z-score) were calculated. PEM prevalence was determined with these scoring. Correlations between Z scores and other scores were examined. Factors affecting PEM development were investigated. Results: According to the body weight SD of pediatric patients included in the study, 4.41% were found to be heavy PEM, 7.35% as medium PEM, and 13.97% as low PEM.