Bazı bor bileşiklerinde koherent ve gerisaçılma şiddet oranının ortalama atom numarası ile değişiminin incelenmesi
Investigation of the variation with mean atomic number of coherent to backscattering intensity ratio in some boron compound
- Tez No: 622106
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, EDXRF sisteminde koherent ve gerisaçılma şiddet oranının ortalama atom numarası ile değişimi incelenerek, bu şiddet oranının kalitatif analizlerde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Ortalama atom numarası 4,571-19,00 arasında olan bazı bor bileşikleri 59,54 keV foton enerjisinde uyarılmış, numunelerden saçılan fotonlar, 5,9 keV'de çözünürlüğü 140 eV olan U-LEGe dedektörü tarafından sayılmıştır. Elde edilen şiddet oranları ortalama atom numarasının fonksiyonu olarak çizilmiştir. İncelenen numunelerin ortalama atom numaraları ile koherent ve gerisaçılma şiddet oranları arasında yüksek bir korelasyon olduğu gözlenmiştir. Bu tez çalışmasında kullanılan şiddet oranının kalitatif analiz için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the qualitative analysis has been performed by using coherent to backscattering intensity ratio in EDXRF system. The boron compounds in the mean atomic number range 4.571≤Z≤19.000 were bombarded with 59.54 keV photon energy emitted from the 241Am radioactive source. The scattered photons were counted by a U-LEGe detector with a resolu-tion of 140 eV at 5.9 keV. The obtained intensity ratios are plotted as function of the mean atomic number. It is observed that there was a high correlation between coherent to backscattering intensity ratios and the mean atomic numbers. It was concluded that the rec-ommended intensity ratio can be used for qualitative analysis.