Bazı doğal bileşikler ile boronik asit esterlerinden sentezlenmiş yeni bor türevli bileşiklerin elastaz ve kollajenaz enzim aktivitelerinin (antiaging) belirlenmesi
Determination of elastase and collagenase enzyme activities (antiaging) of new boron derived compounds synthesized from some natural compounds and boronic acid esters.
  1. Tez No: 1000538
  2. Yazar: RAMAZAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULSELAM ERTAŞ, PROF. DR. HAMDİ TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Son yıllarda yapılan çalışmalarda, antioksidan, antimikrobiyal, antikanser ve antiviral özelliklere sahip bor içerikli bileşiklerin insan ve hayvan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Daha önce grubumuz tarafından 3-metoksi katekol, kersetin, kateşin, rosmarinik asit gibi doğal kaynaklı bazı bileşiklerin çeşitli boronik asitlerin etkileştirilmesi ile sentezlenen bileşikler değişik spektroskopik metotlarla karakterize edilmiştir. Bu tez çalışmasında karekterize edilen bu bileşiklerin elastaz ve kollajenaz enzim aktiviteleri belirlenerek antiaging potansiyelleri ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Daha önce tarafımızdan grubumuz sentezlenen 3-metoksi katekol, kersetin, kateşin, rosmarinik asit gibi doğal kaynaklı bazı bileşiklerin çeşitli boronik asitlerin etkileştirilmesi ile sentezlenen ve karakterize bileşikler kullanılmıştır. Kollajenaz enzimini içeren çözelti üzerine 20 µg/mL konsantrasyonlardaki örnekler eklenmiştir. Örnek çözeltileri 30 dakika 25°C'de ilk inkübasyonun ardından tüm çözeltilere 1 mM 0.05 mL N-(3-[2-Furyl]acryloyl)-Leu-Gly-Pro-Ala (kollajenaz enzimi substratı) çözeltisinden ilave edilerek 340 nm'de, köre karşı absorbans değerleri okunmuştur. Elastaz enzim aktivite yönteminde ise substrat olarak N-süksinil-(Ala)3-nitroanilide kullanılmış ve absorbanslar 410 nm'de okunmuştur. Bulgular: Genel olarak çalışılan örneklerin MAT41 (%İnhibisyon: 57.42±1.17) hariç kollajenaz enzim aktivitelerin düşük veya olamadığı tespit edilmiştir. Elastaz enzim aktivitlerinin ise orta ve yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Özellikle MAT-67 bileşiğinin (%İnhibisyon: 70.25±1.26) elastaz yönteminde kullanılan standart referans madde olan oleanolik asitten (%inhibisyon: 45.56±0.36) daha aktif olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Doğal bileşiklerin çeşitli boronik asitlerle oluşturduğu bileşiklerin özellikle kayda değer elastaz enzim aktivitesi gösterdiği belirlenmiştir. Dolayısıyla bu bileşiklerin elastaz enzimine yönelik antiaging potansiyelleri olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent studies, it has been determined that boron-containing compounds with antioxidant, antimicrobial, anticancer and antiviral properties have many positive effects on human and animal health. Compounds previously synthesized by our group by activating various boronic acids of some naturally derived compounds such as 3-methoxy catechol, quercetin, catechin, rosmarinic acid have been characterized by different spectroscopic methods. In this thesis, it was aimed to determine the elastase and collagenase enzyme activities of these characterized compounds and to reveal their antiaging potential. Material and Method: Some compounds of natural origin such as 3-methoxy catechol, quercetin, catechin, rosmarinic acid, previously synthesized by us, and compounds synthesized and characterized by activating various boronic acids were used. Samples at concentrations of 50 µg/mL were added to the solution containing the collagenase enzyme. After the first incubation of the sample solutions at 25°C for 30 minutes, 1 mM of 0.05 mL of N-(3-[2-Furyl]acryloyl)-Leu-Gly-Pro-Ala (collagenase enzyme substrate) was added to all solutions at 340 nm. , the absorbance values against the blank were read. In the elastase enzyme activity method, N-succinyl-(Ala)3-nitroanilide was used as a substrate and absorbances were read at 410 nm. Results: In general, it was determined that the collagenase enzyme activities were low or non-existent, except for MAT41 (%Inhibition: 57.42±1.17) of the studied samples. Elastase enzyme activities were determined to be at medium and high levels. In particular, it was determined that MAT-67 compound (%Inhibition: 70.25±1.26) was more active than oleanolic acid (inhibition: 45.56±0.36), which is the standard reference substance used in the elastase method. Conclusion: It has been determined that the compounds formed by natural compounds with various boronic acids show especially remarkable elastase enzyme activity. Therefore, it can be said that these compounds have antiaging potential for elastase enzyme.