Lise ve üniversite öğrencilerinde internet oyun bağımlılığı sıklığı ve etkili faktörler
Frequency of internet game addiction and effective factors in high school and university students
- Tez No: 622124
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 173
Özet
Araştırmada üniversite öğrencilerinde ve lise öğrencilerinde internet oyun bağımlılığı sıklığı ve etkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmaya Gazi Üniversitesi'ne bağlı bazı fakültelerde eğitim alan 711 öğrenci ve Gölbaşı ve Çankaya ilçesindeki iki farklı lisede eğitim alan 639 öğrenci dahil edilmiştir. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama ± standart sapma, şeklinde sunulmuştur. Oyun bağımlılığına etkili faktörlerin değerlendirilmesi için lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the prevalence of internet gaming disorder and effective factors among university students and high school students. The study is a cross-sectional study. The study included 711 students from some faculties of Gazi University and 639 students from two different high schools in Gölbaşı and Çankaya districts. Descriptive findings were presented number, percentage, mean ± standard deviation, median (minimum-maximum). Logistic regression analysis was used to evaluate the factors affecting gaming disorder. A statistical significance level of